لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

واثق البطاط رهبر جیش المختار عراق دستگیر شد


به گزارش رویترز، مقامهای پلیس عراق روز پنجشنبه اعلام کردند یک رهبر شبه نظامیان شیعه را بازداشت کرده اند. این گروه شبه نظامی مسئولیت حملات خمپاره ای ماه نوامبر در نزدیکی مرز عراق با عربستان را برعهده گرفته است.

خبرگزاری رویترز از طریق یک منبع پلیس مطلع شده است که واثق البطاط روحانی رهبر گروه «جیش المختار» در یک ایست بازرسی در شمال شرقی بغداد بازداشت شده است.

جیش المختار یک گروه نسبتاً جدید شیعی است که گفته می شود از سوی ایران تشکیل شده و حمایت می شود. واثق البطاط رهبر سابق گروه شبه نظامی «کتائب حزب الله عراق» بود.
البطاط گفته است که گروه او مسئول پرتاب ۶ خمپاره در مرز شمالی عربستان سعودی در ۲۱ نوامبر بوده است. در آن حملات کسی آسیب ندید. منبع پلیس عراق به رویترز گفته است این حمله هشداری به عربستان بود که در مسائل داخلی عراق مداخله نکند.

دولت سنی عربستان سعودی روابط تنش آلودی با دولت شیعی عراق دارد که از نظر سعودی ها دست نشانده ایران محسوب می شود. عربستان سعودی از اولین جنگ خلیج فارس (موسوم به توفان صحرا، که برای آزادی کویت انجام شد) در سالهای ۱۹۹۰ - ۱۹۹۱ تا کنون سفیری در عراق نداشته است.

جنگ و مناقشه فرقه ای در عراق از آغاز حضور آمریکا در این کشور از سال ۲۰۰۳، باعث ایجاد درگیری توسط سنی های نزدیک به القاعده و همچنین شبه نظامیان شیعه شده است؛ که هیچ علاقه ای به عربستان سعودی ندارند.
XS
SM
MD
LG