لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

ایران خواهان مشارکت در بازجویی از الماجد شد


عکس آرشیو، انفجار ۱۹ نوامبر در بیروت
عکس آرشیو، انفجار ۱۹ نوامبر در بیروت
به گزارش دیلی استار، ایران از لبنان خواسته است در تحقیقات جاری از ماجد الماجد - رهبر بریگاد عبدالله عزام که مسئولیت بمبگذاری در سفارت ایران در بیروت را پذیرفته است - شرکت داشته باشد.
غضنفر رکن آبادی سفیر ایران در لبنان این موضوع را با تلویزیون های محلی در بیروت مطرح کرده است.
عدنان منصور جانشین وزیر امور خارجه لبنان نیز این درخواست ایران را تایید کرده است.

یک منبع اطلاعاتی به دیلی استار گفته است که نمونه های دی. ان. ا. از مظنون به بمب گذاری به عربستان سعودی فرستاده شده، و انتظار می رود نتیجه آن تا آخر وقت روز پنجشنبه اعلام شود.

ماجد الماجد در اردوگاه پناهندگان فلسطینی عین الحلوه زندگی می کرد و ماه قبل به سوریه رفت و در آن جا به جبهه النصره پیوست و علیه رژیم سوریه به مبارزه پرداخت.

الماجد از سوی عربستان سعودی، لبنان و ایالات متحده تحت پیگرد است. وی از فرماندهان القاعده و رهبر گروه عبدالله عزام است که مسئولیت دو حمله انتحاری به سفارت ایران در بیروت را در ماه نوامبر گذشته پذیرفته است که در آن ۳۰ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شدند. یکی از کشته شدگان یک دیپلمات ایرانی بود.

سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان عربستان سعودی را متهم کرده است که رهبری حملات تروریستی ۱۹ نوامبر گذشته را برعهده داشته است. حسن نصرالله در این باره گفته بود: ما معتقدیم بیانیه بریگاد عبدالله عزام درباره بمب گذاری... این گروهی است.. مستقیماً مربوط به امیر سعودی و رهبری اطلاعات سعودی...»

الماجد همچنین تعدادی از جهادگران را - در زمان اشغال عراق توسط امریکا - از عین الحلوه برای مبارزه به عراق فرستاد و مظنون به عملیات تروریستی در لبنان هم هست.

بریگاد عبدالله عزام در سالهای اخیر مسئولیت پرتاب موشک از لبنان به اسرائیل را نیز پذیرفته است.

روز پنجشنبه روزنامه الحیات از علی عواد عسیری سفیر عربستان نقل کرد که لبنان دستگیری این شهروند عربستان سعودی را به اطلاع آنها رسانده است. وی به الحیات گفته است: «مقامهای لبنانی سفارت عربستان سعودی در بیروت را از دستگیری ماجد الماجد (رهبر بریگاد عبدالله عزام) مطلع کرده اند.»

عسیری به الحیات گفته است مقامهای لبنانی هنوز سرگرم بازجویی از ماجد الماجدهستند و افزوده است که آن را دنبال می کند.

سفیر عربستان در لبنان به روزنامه الریاض گفته است: «الماجد شهروند سعودی است و بی شک (ریاض) مایل است بعد از شناسایی هویت وی او را برگرداند.»
الماجد در لیست ۸۵ نفری مربوطین به القاعده قرار داد که عربستان خواهان بازگرداندن آنها به کشور است.
با این حال اسیری گفته است که بازگرداندن الماجد به طول خواهد انجامید، زیرا هنوز مقامات لبنانی سرگرم بازجویی از وی هستند، و سلامتی وی نیز در معرض خطر است.

عدنان منصور جانشین وزیر امور خارجه لبنان گفته است کشور متبوعش حق تحقیقات و بازجویی از الماجد را برای خود محفوظ می داند. آقای منصور به تلویزیون المنار گفته است بازگرداندن الماجد به هر کشوری، مستلزم وجود قرارداد دوجانبه استرداد مجرمین با آن کشور است.
XS
SM
MD
LG