لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

نخست وزیر عراق آزادسازی کامل «حویجه» از کنترل داعش را اعلام کرد


دیدار حیدر العبادی نخست وزیر عراق (راست) با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس - ۱۳ مهر ۱۳۹۶
دیدار حیدر العبادی نخست وزیر عراق (راست) با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس - ۱۳ مهر ۱۳۹۶

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه از بازپس‌گیری شهر الحویجه در شمال کشورش از پیکارجویان افراطی گروه داعش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی پیروزی ارتش در این آخرین سنگرگاه داعش در شمال عراق را در جریان سفر به فرانسه اعلام کرد.

آقای عبادی در یک نشست خبری مشترک با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس گفت «می‌خواهم آزادی الحویجه را اعلام کنم.»

به گفته او، این تنها یک پیروزی بزرگ برای عراق و ارتش آن نیست، بلکه یک پیروزی برای جهان در جنگ علیه گروه داعش محسوب می‌شود.

داعش تابستان ۲۰۱۴ بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را اشغال کرد؛ که نیروهای عراقی تاکنون آنها را تقریبا از همه شهرهای عمده بیرون رانده‌اند.

با این حال، مقام‌های عراقی معمولا پیش از آزادسازی کامل یک منطقه از کنترل داعش اعلام پیروزی می‌کند و جنگ در حویجه هنوز تمام نشده است.

منطقه الحویجه، واقع در غرب استان کرکوک، یکی از دو منطقه عمده در عراق است که همچنان در کنترل پیکارجویان افراطی گروه داعش قرار دارد.

نخست وزیر عراق ۳۰ شهریور ماه از آغاز عملیات آزادسازی حویجه خبر داد. به گفته سازمان ملل متحد حدود ۸۵ هزار غیرنظامی در آن زندگی می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نحوه برخورد با همه پرسی سوم مهر ماه استقلال اقلیم کردستان از دیگر موضوعات مهم مذاکرات عبادی در فرانسه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG