لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

سازمان ملل: ۷۸هزار غیرنظامی در حویجه در دام داعش هستند


همزمان با تلاش ارتش عراق برای بازپس‌گیری شهر حویجه از داعش، سازمان ملل متحد اعلام کرد ۷۸ هزار غیرنظامی در این شهر در دام دولت خود خوانده اسلامی گرفتارهستند.

حمله عراقی ها به حویجه از ۲۱ سپتامبر آغاز شده است. این شهر شمالی عراق در سال ۲۰۱۴ به کنترل نیروهای داعش درآمد و آخرین پایگاه گروه در عراق است.

ینس لائرکه، سخنگوی سازمان ملل در امور بشردوستانه روز سه‌شنبه ۱۱ مهر اعلام کرد شمار فراریان از حویجه که هفته گذشته به هفت هزار نفر می‌رسید در هفته جاری به بیش از ۱۲ هزار نفر افزایش یافته است. با این حال هنوز دهها هزار نفر درآن شهر گرفتارند.

ارتش عراق می‌گوید داعشی‌ها مانع از فرار مردم غیرنظامی از حویجه می‌شوند؛ عده‌ای هم از ترس اینکه هدف قرار گیرند یا به تله‌های انفجاری داعش بیفتند حاضر به ترک شهر نیستند.

لائرکه می‌گوید: «ما همچنان نگران زندگی این شهروندان آسیب پذیر هستیم و از طرف‌های درگیر جنگ حویجه می‌خواهیم مراقب غیرنظامیان باشند و عبور امن آنها از شهر را تضمین کنند.»

به پیش بینی این مقام سازمان ملل، طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده که هجوم ارتش به مناطق پرجمعیت در حویجه زیادتر می‌شود شمار بیشتری از آنجا فرار خواهند کرد.

حویجه در مرز عراق با سوریه قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG