لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

عراق اردوگاه اشرف را تعطیل و ساکنانش را اخراج می کند


دولت جدید عراق
دولت جدید عراق

مسئولان عراقی می گویند تاپایان سال، اردوگاه اشرف، محل سکونت اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق را تعطیل و ساکنان آن را از این کشور اخراج می کنند.

این تصمیم به دنبال درگیری مرگبار روز جمعه میان نیروهای امنیتی عراق و ساکنان اردوگاه اشرف گرفته شده است.

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق گفت که کابینه دولت این کشور روز دوشنبه توافق کرد از تمامی ابزارهای سیاسی و دیپلماتک برای اسکان مجدد ٣۴٠٠ نفر از ساکنان اردوگاه اشرف در کشورهای دیگر استفاده کند.

او گفت عراق اعضای این گروه را به ایران پس نمی فرستد.

نیروهای ارتش عراق روز جمعه پیش از طلوع آفتاب به این اردوگاه حمله کردند. گفته می شود این حمله پس از آن صورت گرفت که جمعیتی با پرتاب سنگ به سربازان عراقی، آنها را به نشان دادن واکنش تحریک کردند.

سازمان مجاهدین خلق می گوید در حمله نیروهای امنیتی، ۳۳ نفر از اعضای این گروه کشته و صدها نفر نیز زخمی شدند. مسئولان بیمارستانی در عراق شمار کشته شدگان را ۱۰ نفر اعلام کرده اند.
نیروهای عراقی در گذشته نیز برای مهار خشونت هایی که مقصر آنها را آوارگان توصیف کرده بودند، به این اردوگاه حمله کرده بودند.

سازمان مجاهدین خلق که به دنبال براندازی حکومت ایران است، از سوی تهران یک گروه تروریستی شناخته می شود.

نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۳ از اردوگاه نگهبانی کرده اند هرچند که واشنگتن نیز، رسما مجاهدین خلق را سازمانی تروریستی می داند.

دولت عراق نیز این گروه را که با دولت صدام حسین همکاری داشت، یک سازمان تروریستی می داند.

نیروهای آمریکایی در نزدیکی اردوگاه اشرف، توانستند پس از حمله نیروهای امنیتی عراق کمک های پزشکی فراهم کنند. اما بر اساس توافق امنیتی سال ۲۰۰۸ میان بغداد و واشنگتن، قادر به دخالت نظامی در این موضوع نبودند.

XS
SM
MD
LG