لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

حمله نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف


رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، از گَزارش های خشونت در اردوگاه اشرف ابراز نگرانی کرد و از دولت عراق خواست خویشتنداری نشان دهد
رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، از گَزارش های خشونت در اردوگاه اشرف ابراز نگرانی کرد و از دولت عراق خواست خویشتنداری نشان دهد

مقام های ارتش عراق می گویند نیروهای آنها روز جمعه در یک اردوگاه آوارگان ایرانی در استان دیاله، با کسانی که سنگ پرتاب می کردند به زد و خورد پرداختند.

مسئولان بیمارستان می گویند در درگیری سه تن کشته شدند، در حالی که ساکنان اردوگاه اشرف می گویند دست کم ۲۳ تن جان سپردند.

در این اردوگاه، هزاران نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران سکونت دارند. نیروهای عراقی در گذشته نیز برای مهار خشونتی که آوارگان را مسئول می دانند به آنجا حمله کرده اند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، که روز جمعه از شمال عراق دیدن می کرد، از گَزارش های خشونت در اردوگاه اشرف ابراز نگرانی کرد و از دولت عراق خواست خویشتنداری نشان دهد.

گیتس که برای ارزیابی نیازهای امنیتی عراق پیش از خروج سربازان آمریکایی در پایان سال به آن کشور رفته است، با رهبران کرد ملاقات می کند.

گیتس روز جمعه برای گفت و گو با مسعود بارزانی رییس دولت منطقه خودمختار کردستان عراق وارد اربیل شد. او پیشتر در بغداد با رییس جمهوری و نخست وزیر عراق ملاقات کرد.

گیتس به سربازان آمریکایی گفت ایالات متحده مایل است سربازانش را پس از ضرب الاجل خروج، در صورتی که عراق درخواست کند نگاه دارد. او همچنین گفت این احتمالا آخرین سفر او به عراق پیش از بازنشسته شدن در اواخر سال جاری است.

در حال حاضر حدود ۴۷ هزار سرباز امریکایی در عراق حضور دارند و نیروهای عراق را آموزش می دهند و راهنمایی می کنند. نوری المالکی نخست وزیر گفت ارتش عراق روز بروز با ثبات تر می شود و قادر است به تنهایی امنیت را تامین کند.

XS
SM
MD
LG