لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

تسلیح متحدان نفت خیز، کلید مقابله دفاعی با ایران


امارات متحده عربی، کشور نفت خیر اما کوچک خلیج فارس به زودی برای مقابله با ایران به سلاح های بسیار مدرن مجهز خواهد شد.

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده به عنوان بخشی از سفر خود به کشورهای خاورمیانه روز پنج شنبه (٢٦ آوریل) با محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده عربی دیدار کرد تا طرح پیشنهادی ١٠ میلیارد دلاری ایالات متحده برای فروش اسلحه به اسراییل و دیگر متحدان عرب منطقه را به آن ها ارائه کند.

اظهارات روز پنج شنبه آقای هیگل در مورد احتمال استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی در جنگ داخلی این کشور، توجه ها به قرارداد تسلیحاتی ایالات متحده با برخی از کشورهای خاورمیانه را منحرف کرد. اعلام این خبر همچنین نمایانگر چالش های دولت اوباما در تلاش برای تغییر توجه آمریکا از خاورمیانه و تمرکز بر منطقه پاسیفیک است.

وزیر دفاع آمریکا گفت تداوم بحران در منطقه خاورمیانه هنوز در مرکز توجه منافع امنیتی آمریکا خواهد بود. او افزود «توجه ما باید بر این بخش از جهان متمرکز بماند».

مقامات دفاعی ایالات متحده هفته گذشته بر اهمیت پیشنهاد فروش ٢٥ جت جنگنده «F-16» به امارات متحده عربی تاکید کردند. با این وجود پنتاگون طی سال های اخیر فروش پیشرفته ترین سلاح ها و جنگ افزارها را به امارات متحده عربی که جمعیت پنج میلیونی دارد، افزایش داده است.

لورن تامپسون، تحلیلگر نظامی «موسسه لکسینگتون» و مشاور پیمانکاران دفاعی می گوید «عقد موافقت نامه های تسلیحاتی ایالات متحده در خاورمیانه همواره یکی از اقدامات ضروری برای برقراری توزان امنیتی با کشورهای عربی است که دوست و متحد آمریکا هستند و در این مورد خاص، سلاح هایی که به امارات متحده عربی فروخته خواهند شد به طور آشکار به هدف مقابله با تهدید موشکی و هوایی است که این کشورها را از جانب ایران تهدید می کند».

در مقام نمونه، پنتاگون در ماه نوامبر به کنگره ایالات متحده اطلاع داد تصمیم دارد ٤٨ موشک رهگیر به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به امارات متحده عربی بفروشد. «ترمینال دفاع در مناطق مرتفع» (تاد) برای نابود کردن موشک های بالستیک در حال پرواز طراحی شده است. پنتاگون همچنین اعلام کرد قصد دارد اوایل ماه جاری یکی از دو سیستم موجود در نظام دفاعی خود را به گوآم بفروشد تا با تهدید موشکی کره شمالی مقابه کند.

جان پایک، مدیراجرایی «GlobalSecurity.org» گفت خواست کشورهای عرب منطقه خلیج فارس برای خرید دفاع موشکی، جت جنگنده و بمب های قوی شاهدی بر نگرانی های آن ها در مورد احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

آقای پایک می گوید «مسابقه تسلیحاتی به راه افتاده است. آن ها پول های بسیار کلانی را صرف خرید تسلیحات می کنند و از همه رقم سلاح تعداد زیادی سفارش می دهند».

پیتر سینگر، مدیر «مرکز اطلاعات و امنیت قرت بیست و یکم موسسه بروکینگز» می گوید با وجودی که موشک های رهیاب بهتر از جت های جنگنده و موشک های دیگر این کشورها را از حمله های موشکی احتمالی محافظت خواهند کرد و از فن آوری موشکی و تسلیحاتی ایران بسیار برتر و پیشرفته تر هستند، اما کشورهای منطقه خلیج فارس با بهره گیری از سیستم های دفاعی که فن آوری معمولی تری دارند بهتر می توانند با اقدامات تحریک آمیز ایران مقابله کنند.

در مقام نمونه، کشورهای منطقه خلیج فارس برای مین زدایی به کشتی های بیشتری نیاز دارد چون ایران در گذشته برای مسدود کردن خطوط کشتی رانی در خلیج فارس بخش هایی از این مناطق را مین گذاری کرده بود.

آقای سینگر می افزاید «با وجودی که (این کشورها) این همه سلاح های پرزرق و برق و جذاب را از پیمانکاران آمریکایی خریداری کرده اند، اما هنوز توانایی های دفاعی آن ها شکاف ها و خلاء های بزرگی دارند. این که این کشورها انواع سلاح می خرند، ایده خوبی است، اما آن ها برای دستیابی به اهداف راهبردی و در مقام متحدان ایالات متحده، واقعاً به مین روب های قدیمی و سنتی بیشتر نیاز دارند».

آقای سینگر می گوید کشورهای منطقه خلیج فارس در مقایسه با ایران تقریباً هشت برابر بیشتر صرف بودجه دفاعی و خرید اسلحه می کنند. او می گوید خرید مین روب از خرید موشک های رهیاب و جت جنگنده سرمایه گذاری عاقلانه تری خواهند بود و این امر سبب خواهد شد تا تهدید سلاح های متعارف از جانب ایران را خنثی و در نهایت به ما کمک خواهد کرد تا جنبه اتمی مشکل را حل کنیم.
XS
SM
MD
LG