لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۴

توافق اتمی باعث افزایش نرخ برابری ریال شد


همزمان با انتشار گزارش اخبار مربوط به کسب توافق اتمی بین ایران و قدرت های غربی، رسانه های ایران از افزایش ارزش ریال و کاهش قیمت دلار خبر دادند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه گزارش داد قیمت دلار با کاهش نسبی روبرو بوده و بسیاری به دلیل نگرانی از تداوم افت قیمت، دلارهای خود را فروختند و در نتیجه ارزش قیمت ریال افزایش یافته است.

صراف های بازار آزاد نرخ دلار آمریکا در روز دوشنبه را ۲ هزار و ۸۹۰ تومان تعیین کردند، رقمی که نسبت به روز یکشنبه ۳۰ تومان کاهش یافته است. نرخ یورو روز دوشنبه در مقایسه با روز یکشنبه ۲۵ تومان کاهش پیدا کرده و به ۳ هزار و ۹۲۰ تومان رسید. قیمت پوند نیز با ۳۰ تومان افت به چهار هزار و ۷۴۰ تومان رسید.

رئیس کل بانک مرکزی سال گذشته در چنین زمانی ادعا کرده بود ۱۲ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد که با ورود آن ها به بازار تغییراتی در قیمت ارز و ارزش قیمت ریال پدید خواهد آمد.
رویترز روز یکشنبه گزارش داد ارزش برابر ریال در برابر دلار آمریکا ۳ درصد افزایش یافته است.
همزمان با به قدرت رسیدن دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران و افزایش امیدها به بهبود وضعیت اقتصادی کشور، رسانه های داخلی و خارجی روز اول تیرماه سال جاری از افزایش ۱۰ درصدی ارزش ریال در برابر دلار آمریکا خبر داده بودند.

برخی از فعالان بازار ارز در ایران گمانه زنی هایی را در مورد تداوم این روند و انتظار سقوط قیمت ها را مطرح کرده اند.

محسن چمن آرا، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران روز شنبه در مورد پیامدهای کاهش نرخ ارز به زیر ۳ هزار تومان به ایسنا گفته بود دلار باید قیمت واقعی خود را داشته باشد. او گفته است «در حال حاضر اگر تورم در کشور کاهش یافته و یا از روند افزایشی آن جلوگیری شود، می توان در مورد کاهش قیمت دلار هم برنامه ریزی کرد».

او گفته بود «تورم ارزش پول ملی را کم کرده و همین موضوع موجب شده است که افزایش نرخ دلار بر روی تمام جوانب اقتصاد و معیشت مردم تاثیرگذار شود».

این مقام اتاق بازرگانی ایران گفته است کاهش ارزش پول ملی اتفاقی است که رخ داده و کاهش نرخ دلار در افزایش مجدد ارزش پول ملی تاثیرگذار است.

آقای چمن آرا تاکید کرده است به جای تمرکز بر کاهش قیمت دلار باید مقامات بر کاهش نرخ تورم متمرکز باشند «زیرا موضوع عرضه و تقاضا در بازار خود باعث ایجاد توازن در نرخ ارز می شود».

همزمان با کسب توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی، قیمت جهانی نفت و طلا در روز دوشنبه کاهش یافت. همزمان با کاهش قیمت نفت و طلا رسانه های ایران از افزایش ارزش بورس تهران خبر دادند.
XS
SM
MD
LG