لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۱

استقبال از فیلم جدید محمد رسول اف در جشنواره کن


اولین اکران جهانی فیلم جدید محمد رسول اف در جشنواره فیلم کن با استقبال گرم تماشاگران و صاحبنظران صنعت فیلم و سینما روبرو شد.

فیلم جدید آقای رسول اف زیر عنوان «دسته نوشته ها نمی سوزند» به صورت مخفیانه در ایران تولید شده است و اولین اکران جهانی آن در جشنواره فیلم کن با استقبال گرم و پرشور بینندگان روبرو شد.

آقای رسول اف در مورد این فیلم گفته است این فیلم روایت واقعی زندگی ۲۱ نویسنده و چهره دانشگاهی ایران است که به هنگام سفر با اتوبوس از توطئه قتلشان جان سالم به در بردند. او این سانحه را «دوره سیاه» حیات جامعه روشنفکری ایران خوانده است.

این فیلم به طور ویژه بر خاطرات و یادداشت های محرمانه نویسنده ای تمرکز می کند که در مقام زندانی سیاسی در زندان های ایران بازداشت شده بود و مقامات جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی درصدد از میان بردن آثار او برآمده بودند.

این کارگردان جوان ایرانی در مصاحبه تلویزیونی با رویترز گفته است «دو سال طول کشید تا بتوانیم هنرپیشه ها و افرادی را پیدا کنیم که حاضر به همکاری و کار روی این موضوع خاص باشند».

فهرست اسامی بازیگران و دست اندرکاران تولید در پایان فیلم ذکر نشده است. آقای رسول اف گفته است «ما چون می دانستیم که کار روی این فیلم پیامدهایی خواهد داشت بنابراین به صورت گروهی تصمیم گرفتیم که دست اندرکاران ناشناس بمانند».

آقای رسول اف گفته است این فیلم به دلیل موضوع آن هرگز در ایران اجازه اکران نمی یافت و او با توجه به همین امر برای یافتن گروه تولید و هنرپیشه های این فیلم با چالش های بسیاری روبرو شده بود. او قصد دارد پس از پایان جشنواره کن به ایران بازگردد.

محمد رسول اف در سال ۲۰۱۰ به دلیل تلاش برای ساخت مستندی در مورد ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در ایران به اتهام اقدام و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شد. او به شش سال زندان محکوم و به مدت بیست سال ممنوع الخروج و از فعالیت های سینمایی محروم شد.

فیلم «خداحافظ» محمد رسول اف در مورد وکیل جوانی در تهران و در تلاش برای اخذ روادید برای خروج از ایران بود. او در سال ۲۰۱۱ برای ساخت این فیلم در بخشی از برنامه های فرعی جشنواره کن جایزه بهترین کارگردان خلاق و نوظهور را به خود اختصاص داد.
XS
SM
MD
LG