لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

تلاش سینماگران ایران برای پیگیری لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف


تلاش سینماگران ایران برای پیگیری لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف
تلاش سینماگران ایران برای پیگیری لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف

گروه های متفاوت سینماگران ایران از جمله: کانون کارگردانان سینما و مجمع فیلمسازان سینمای ایران به نمایندگی از کل خانواده سینما طی نامه های جداگانه از آیت الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه خواستار تجدید نظر پیرامون احکام صادره علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف شده اند.

مدیران خانه سینما نیز اعلام کردند در تلاش ها برای لغو احکام دادگاه بدوی علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف با دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستادحقوق بشر قوه قضاییه نیز دیدار کرده اند.

فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره و سخنگوی خانه سینما که در این دیدار شرکت داشت گفت: سینماگران با ابراز نگرانی از احکام صادره برای جعفر پناهی و محمد رسول‌اف - دوسینماگرایرانی - ضمن اشاره به تأثیرات منفی احکام صادرشده و با توجه به اینکه پرونده آنان در مرحله تجدید نظر است، خواستار مساعدت مسوولان قوه قضاییه برای حل و فصل این پرونده شدند.

توحیدی افزود: «سینماگران بر این نکته تأکید کردند که شأن هنر بالاتر از آن است که به دام بازی‌های سیاسی درافتد و از این رو از قوه قضائیه درخواست کردند که در بررسی چنین پرونده‌هایی از نظرات کارشناسان سینمانیز استفاده شود.»

به گفته توحیدی، دکتر محمدجواد لاریجانی نیز با تحلیل شرایط کشور و اقداماتی که در ستاد حقوق بشر قوه قضائیه برای حل و فصل پرونده‌های حساس انجام شده، ضمن تاکید بر اصل استقلال قضات، برای پیگیری پرونده این دو سینماگر قول مساعدت داد.

در این دیدار رخشان بنی اعتماد، محمد مهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، کمال تبریزی، پرویز پرستویی و سیدرضا میرکریمی حضور داشتند.

توحیدی همچنین از نامه‌ای با امضای دوازده سینماگر به رییس قوه قضاییه خبر داد که در آن از ایشان تجدیدنظر در احکام دو سینماگر ایرانی درخواست شده است.

رخشان بنی اعتماد، ناصرتقوایی، عزت الله انتظامی، داود رشیدی، منوچهر محمدی، مجید مجیدی، کمال تبریزی، پرویز پرستویی، امین تارخ، رضا میرکریمی، کیومرث پوراحمد، مهدی فخیم‌زاده این نامه را امضا کرده‌اند.

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران نیز با ارائه نامه‌‌ای به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه خواستار نظارت او به پرونده کارگردان سرشناس سینمای ایران شد.

در این نامه آمده: «برادر ارجمند جناب آقای صادق لاریجانی ریاست محترم قوه فضائیه، با سلام و احترام، این روزها که جامعه سینمایی ایران در تب و تاب نزدیک شدن به مهمترین رویداد هنری کشور، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ‌به سر می‌برد و سینماگران مسئول ما با شور و شوق آثار خود را جهت حضور در این رویداد آماده می‌سازند، ‌سینماگر مطرح ما آقای جعفر پناهی در پی صدور احکامی سنگین سرنوشتی تلخ و غمگینانه را به انتظار نشسته است، ‌احکامی که او را از حضور موثر فرهنگی و خدمت به جامعه و مردم محروم می‌سازد.»

در ادامه این متن آمده:‌ «شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران به دلیل وظیقه صنفی و تکلیف و مسئولیتی که کارگردانان محترم کشور برعهده آنان نهاده‌اند، از شما بزرگوار می‌خواهد با ورود به موضوع تجدید نظر در احکام صادره و ایجاد زمینه‌ای مناسب جهت حضور این هنرمند در عرصه هنر و سینما، بار دیگر رافت و عطوفت اسلامی را به جهانیان نشان دهید.»

XS
SM
MD
LG