لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

تشدید تحریم ها و چشم انداز کاهش صادرات نفت ایران


خبرگزاری ها از احتمال تصمیم ایران برای صادرات فقط یک میلیون بشکه نفت در روز در بودجه سال مالی جدید در کشور خبر می دهند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد صادرات یک میلیون بشکه در روز نیمی از حجم نفتی است که ایران در سال ٢٠١١ صادر کرد.

غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده مجلس و یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه دولت به خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفته است «ظاهراً دولت می خواهد در سال مالی آینده اتکای بودجه کشور به صادرات نفت را کاهش دهد و به یک میلیون بشکه در روز برساند».

بر پایه ارزیابی «آژانس بین المللی انرژی»، همزمان با تشدید تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده، صادرات ایران در طی فصل تابستان به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

بر اساس اطلاعات رسمی دولت ایران، معدل صادرات نفت ایران در سال ٢٠١١، اندکی بیشتر از دو میلیون بشکه در روز بوده است.

مقامات ایران اغلب ادعا می کنند که تحریم های کشورهای غربی تاثیر چندانی بر میزان صادرات نفت کشور نداشته و می گویند تحریم ها فرصتی مغتنم بوده است تا ایران از اتکای بسیار به درآمد نفتی فاصله بگیرد.

بر اساس تخمین «آژانس بین المللی انرژی»، صادرات نفت ایران در ماه اکتبر به ١̷٣ میلیون بشکه در روز رسید، اما تصمیم احتمالی برنامه ریزان بودجه کشور برای صادرات فقط یک میلیون بشکه در روز حاکی از آن است که ایران هر روز ١١٠ میلیون دلار کمتر از اوایل سال ٢٠١٢ و پیش از تشدید تحریم ها درآمد نفتی خواهد داشت.

برنامه ریزی برای ذخیره

در شرایطی که حجم صادرات ایران به طور قابل توجهی کاهش یافته است و تانکرهای نفتی اندکی برای ذخیره نفت اضافی ایران وجود دارند، پرس تی وی، تلویزیون دولتی
ایران روز یکشنبه (٢٥ نوامبر) گزارش داد که ایران قصد دارد طی چند ماه آینده تاسیسات جدیدی برای ذخیره میلیون ها بشکه نفت در منطقه خلیج فارس بسازد.

پرس تی وی از محمود زیرکچیان زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران نقل کرده، که گفته است تا شش ماه دوم سال آینده (براساس تقویم شمسی)، تقریباً ٨̷١ میلیون بشکه نفت خام به ظرفیت ذخایر نفت ایران افزوده خواهند شد.

ایران در اوایل سال ٢٠١٢ برخی از ناوگان های نفتکش خود را برای ذخیره نفت خامی مورد استفاده قرار داد که به دلیل تحریم های اقتصادی کشورهای غربی موفق به فروش آن ها نشده بود. اما طی چند ماه گذشته تعداد کشتی هایی که در بندرهای اصلی ایران در جزیره خارک لنگر می انداختند، به طور قابل توجهی کاهش یافته و ایران نیز ناچار شده است برای تحویل نفت خام کشور به خریدارانی که موفق به اخذ بیمه حمل و نقل نشده اند، از حداکثر ظرفیت نفتکش های کشور استفاده کند.

«آژانس بین الملللی انرژی» تخمین زده ایران تا پایان ماه اکتبر ١٣ میلیون بشکه نفت خام در انبارهای خود ذخیره کرده است. این ذخایر در ماه آوریل سال جاری ٢٥ تا ٣٠ میلیون بشکه بودند.

ظرفیت ایران برای ذخیره نفت در جزیره خارک بیش از ٢٠ میلیون بشکه است و ٥ میلیون دیگر را نیز می تواند در جزیره لاوان ذخیره کند، اما با کاهش صادرات نفت ایران گمان می رود که این ظرفیت ها طی سال گذشته تکمیل شده باشند.

تاسیسات جدیدی که قرار است سال آینده در نزدیکی میدان نفتی بهرگان ساخته شود، فقط برای ذخیره کمتر از تولید سه روز که در ماه اکتبر ٢̷٧ میلیون بشکه در روز بوده است، ظرفیت خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG