لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

شرکت نفتی هند واردات نفت ایران را متوقف می کند


بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت HPCL-Mittal Energy Ltd هند از تصمیم خود برای توقف صادرات نفت از ایران خبر داده است.

شرکت HMEL هند به عنوان یکی از مشتری های جدید نفت ایران قلمداد می شد و از اوایل ماه سپتامبر تا اواسط اکتبر ٢ میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کرده بود.

منابع مطلع گفته اند این شرکت عظیم ٢ میلیون بشکه دیگر نفت برای پالایشگاه نفت خود در شمال ایالت پنجاب که ظرفیت پالایش ١٨٠ هزار بشکه در روز را دارد، خریداری کرده است. این محموله با کشتی بسیار عظیم ایرانی «مجستیک» که پیش از این «گلوری» نام داشت، در اواسط ماه اکتبر به این شرکت تحویل داده شده است.

سخنگوی HMEL در پاسخی به پرسش های رویترز ضمن اشاره به سیاست این شرکت مبنی بر عدم ارائه اطلاعات در مورد طرح تدارکات (خرید) نفت خام، گفته است «خرید نفت خام از ایران بر اساس ملزومات عملیاتی مورد نیاز برای استقرار پالایشگاه انجام شد و این شرکت قصد ندارد دیگر نفت خام از ایران خریداری کند».

با وجودی که تصمیم این شرکت ضربه دیگری به اقتصاد ایران وارد خواهد کرد، اما به دهلی نو کمک می کند تا مشمول قانون معافیت از تحریم های ایالات متحده علیه ایران باشد. هند به دلیل کاهش میزان خرید نفت از ایران، در ماه ژوئن مشمول معافیت ١٨٠ روزه تحریم های واشنگتن علیه تهران شد.

هند دومین خریدار بزرگ نفت خام تهران است، اما در شش ماهه دوم سال میلادی جاری واردات نفت ایران به هند، در مقایسه با دوره مشابهی در سال گذشته، ١٩ درصد کاهش یافت و به حدود ٢٥٧ هزار بشکه در روز و بسیار پایین تر از سطوح پیشین که معادل ٣١٠ هزار بشکه در روز بود، رسید.

شرکت HMEL خرید نفت ایران را بدون استقرار یک مکانیسم بانکی برای پرداخت به ایران آغاز کرد. دو منبع مطلع به رویترز گفته اند که این شرکت هم اکنون در تلاش است تا برای پرداخت پول نفت ایران در بانک Halkbank ترکیه حساب باز کند.

مشتری های هندی نفت ایران هم اکنون ٤٥ درصد از تبادلات بازرگانی خود را با یورو و از مسیر این بانک ترکیه می پردازند و بقیه پرداخت ها را به روپیه و از مسیر یک بانک هندی انجام می دهند.

یک منبع مطلع به این خبرگزاری گفته است شرکت های هندی درصدد هستند تا پرداخت های خود را از مسیر روسیه انجام دهند.

با وجودی که تصمیم شرکت هندی HMEL برای توقف خرید نفت از ایران ضربه سنگین دیگری به روند صادرات این کشور وارد خواهد کرد، اما یک منبع مطلع خاطرنشان کرده است در صورتی که معافیت هند از تحریم های ایران تمدید شوند، احتمال دارد این شرکت نیز واردات نفت ایران را در سه ماه ژانویه تا مارس از سر بگیرد.
XS
SM
MD
LG