لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

توسل ایران به تقلب برای دور زدن تحریم ها؟


فوربز، مجله اقتصادی آمریکا زیر عنوان "آیا ایران برای حفظ جریان صدور نفت به یک تقلب بیمه ای متوسل شده است ؟" گزارشی مفصل و حاوی نظریه دو کارشناس در امور انرژی ایران را نقل کرده است که معتقدند ایران برای خنثی کردن تحریم اروپائی بیمه کشتی های حامل نفت خام خود ، که می تواند به این صادرات حیاتی ایران لطمه مشابهی وارد کند، روش های متعددی را بکار گرفته است .

امانوئل آتولنقی (Emanuele Ottolenghi) و مارک دوبوویتز (Mark Dubowitz) کارشناسان بنیاد دفاع از دمکراسی ها ، که مشترکا این گزارش را تهیه کرده اند یادآوری می کنند که تحریم اروپائی نفت ایران، با توجه به اقدامات آمریکا در جهت تقویت این تحریم، بر صادرات نفتی ایران اثری جدی بجا گذاشته است. ایران مشتریان اروپائی خود را از دست داده است و بسیاری از خریداران دائمی نفت ایران وابستگی خود را به نفت ایران کم کرده اند، که بیشتر ناشی از تحریم های مصوب اروپائی ها و آمریکا علیه بیمه محموله های نفتی ایران است – بیمه ای که خود متکی به بیمه های اتکائی است.

بیمه های اتکائی اروپائی، که تامین کننده بیمه برای قریب ۹۰ درصد از حمل و نقل جهانی نفت هستند، با توجه به تحریم ها مدتی است که کشتی های ایرانی را بیمه نمی کنند. ایران نیز قاعدتا نباید بتواند بدون دسترسی به یک جایگزین معتبر حمل و نقل نفت خود را انجام دهد.

فروش نفت برای اقتصاد ایران، و ادامه تداوم توانائی تهران درفراهم ساختن منابع مالی برای برنامه های محرمانه اتمی و موشکی اش، حائز اهمیتی حیاتی است.
اما شواهدی جدید اکنون این پرسش را مطرح ساخته است که آیا ایران با جایگزین ساختن بیمه ای خصوصی، و پوشیده در رمز و راز، به یک تقلب بزرگ بیمه ای روی نیاورده است؟

شرکتی بنام کیش، که ناگهان و بی هیچ سابقه ای به تازگی تاسیس شده است، شروع به ارائه بیمه کامل برای ۴۴ تانکر شرکت ملی نفت کش ایران کرده است، که تمامی ناوگان این شرکت را تشکیل می دهد.

شرکت کیش براساس آنچه که در وب سایت آن نقل شده است شرکتی مستقل و خصوصی متعلق به گروهی از صاحبان کشتی در ایران است. شرکت کیش، بازهم بموجب آنچه که در وب سایت آن نقل شده است، در مقابل هر حادثه ای فقط پوششی ۵۰۰ هزار دلاری را ارائه می دهد و بقیه ۹۹۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار مابقی پوشش ضروری برای بیمه حوادث را به کنسرسیومی از شرکت های ایرانی بیمه اتکائی حواله می دهد که بیمه مرکزی ایران بر آنها نظارت دارد.

اصرار وحید انصاری دزفولی، معاون مدیر عامل بیمه کیش، بر آن است که این پوشش ۵۰۰ هزار دلاری برای شرکتی که فقط یک سال و نیم از عمر آن می گذرد رقمی قابل توجه است.

گرچه گفته می شود این کنسرسیوم متشکل از بیمه گران ایرانی است که تمامی پوشش های بیمه ای کیش را تامین می کند، اما معلوم نیست در غایت متعلق به کیست، و به رغم پرسش هائی متعدد، آقای دزفولی هنوز پاسخی حاوی جزئیات ارائه نداده است .

شرکت ملی نفت کش ایران متعلق به کنسرسیومی از بیمه گران است. این شرکت که ظاهرا در سال ۲۰۰۰ به بخش خصوصی واگذار شد توسط سه صتدوق بازنشستگی ایرانی خریداری شده است که عبارتند از صندوق دولتی بازنشستگی با ۳۳ درصد سهام، سازمان تامین اجتماعی با ۳۳ درصد سهام، صندوق بازنشستگی و پس انداز کارکنان نفت با ۳۴ درصد سهام.
آمریکا اخیرا شرکت ملی نفت کش ایران را نهادی متعلق به دولت شناخت و اتحادیه اروپا نیز این شرکت را به دلیلی مشابه مشمول تحریم دانست. شرکت ملی نفت کش ایران گرچه ادعا می کند نهادی خصوصی است اما کاملا مشهود است که صندوق های بازنشستگی دولتی سهامداران آن هستند.

گرچه تشخیص اینکه همین صندوق های بازنشستگی در فراهم ساختن بیمه متقابل برای بیمه نامه هائی که شرکت کیش صادر می کنند مشارکت دارند یا نه، ممک نبوده است، اما چون این شرکتی است که هم به عنوان مالک و هم به عنوان بیمه کننده کشتی های خود عمل می کند، اقدامش می تواند معرف پنهان کاری هائی باشد که به کلی با هدف های مورد انتظار از بیمه کردن مغایرت دارد.

عدم شفافیت در مورد کارکنان کیش نیز یکی دیگر از موارد هشدار دهنده است. وب سایت این شرکت، هیات مدیره آن را معرفی نمی کند و دزفولی فقط می گوید این اطلاعاتی است که در آینده ارائه خواهد شد.
XS
SM
MD
LG