لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

گمانه زنی درباره موضع ایران در مذاکرات جدید


خبرگزاری رویترز روز سه شنبه (۲۲ ژانویه) در گزارشی می نویسد: احتمال دارد ایران با عدم همکاری با بازرسان آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد در مورد برنامه اتمی خود، قصد داشته باشد تا با چانه زنی با قدرت های جهانی بتواند از این اهرم قدرت برای کاهش تاثیر تحریم های شدید و اعمال نفوذ بر گروه های مذاکره کننده بهره بجوید.

بنا به گزارش این خبرگزاری، شاید این یکی از دلایلی باشد که بازرسان سازمان ملل متحد در سفر هفته گذشته به ایران بار دیگر دست خالی بازگشتند. بازرسان آژانس قصد داشتند تا موانع پیش روی تحقیق در مورد گمانه زنی های کشورهای غربی درباره جنبه تسلیحاتی برنامه اتمی ایران و احتمال ساخت بمب را از میان بردارند.

با وجودی که ایران به کرات پیشنهاد کرده است تا در ازای همکاری با «آژانس بین المللی انرژی اتمی» انتظار دارد «به نوعی پاداش» بگیرد، اما یکی از مقامات کشورهای غربی گفته است هیچ منطق روشنی در اتخاذ چنین رویکردی وجود ندارد. یک دیپلمات غربی نیز گفته است «آنها (مقامات تهران) نمی خواهند همکاری اساسی داشته باشند». یک فرستاده ویژه دیگر در وین به رویترز گفته است مذاکرات «آژانس بین المللی انرژی اتمی» با ایران (شبیه ) «رقصی است که تهران برای آن خیلی تمرین کرده و مثل یک قدم به جلو و دو قدم به عقب است».

پس از یک وقفه هفت ماهه، هم ایران و هم ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و چین و روسیه به از سرگیری مذاکرات تمایل نشان داده اند، اما هر دو طرف اولویت های متفاوت و مختلفی دارند: قدرت های جهانی می خواهند تداوم فعالیت های ایران و دستیابی تهران به بمب اتمی را متوقف کنند و ایران نیز می خواهد «حق» این کشور برای غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شود و تحریم ها لغو شوند.

ناکامی برای دستیابی به نتیجه در مذاکرات و دیدارهای مکرر بین مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران که بیشتر آن ها بی ثمر بوده اند، نمایانگر شکست دیگری برای تلاش های دیپلماتیک به هدف یافتن راهکاری برای حل و فصل معضل فعالیت های اتمی ایران و اجتناب از خطر وقوع یک جنگ جدید در منطقه خاورمیانه است.
XS
SM
MD
LG