لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

عدم توافق ایران و آژانس بر سر بازرسی هسته ای


هرمان ناکرتس، رئیس تیم اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران
هرمان ناکرتس، رئیس تیم اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران
رئیس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از عدم توافق با ایران برای تحقیق درباره برنامه اتمی جنجال برانگیز تهران خبر داد اما می گوید ماه آینده مذاکرات دیگری در باره این مسئله صورت خواهد گرفت.

هرمان ناکرتس، رئیس تیم اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، امروز، جمعه، گفت دو روز "بحث های فشرده" نتوانست به توافقی برای دسترسی بازرسان به تاسیسات اتمی ایران بیانجامد.

آقای ناکرتس در اشاره به" تفاوت های" نامشخص گفت طرفین نتوانستند در مورد رویکردی اساسی برای حل و فصل مسائل معوقه به توافق برسند. وی گفت دور بعدی مذاکرات روز دوازدهم فوریه در تهران انجام خواهد گرفت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی امیدوار بود به سایت نظامی پارچین دسترسی پیدا کند؛ سایتی که مورد سوء ظن کشورهای غربی در ارتباط با برنامه ای برای تولید تسلیحات اتمی است.

ایران می گوید پارچین یک سایت معمول نظامی است، و برنامه اتمی اش نیز صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز سه شنبه گفته بود فتوای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مورد حرام بودن تسلیحات اتمی برای دولت ایران لازم الاجراست.

سفر بازرسان اتمی سازمان ملل متحد به تهران در شرایطی انجام گرفت که دیپلمات های بین المللی مجددا زمینه را برای مذاکراتی جداگانه با ایران به منظور محدود ساختن جاه طلبی های اتمی تهران آماده می کنند.

انتظار می رود ایران و گروه موسوم به ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، پس از وقفه ای هفت ماهه، ،مجددا باب مذاکرات را ظرف هفته آینده باز کنند.

آخرین بار که مذاکره کنندگان اتمی ایران با همتایان خارجی خود ملاقات کردند، جلساتی بود که در ماه ژوئن در مسکو برگزار شد، اما پیشرفت محسوسی در پی نداشت.

طرفین ضمن آنکه خواستارعملی شدن حداکثر خواست های خود بودند، در مقابل، امتیازهائی کوچک عرضه می کردند.
XS
SM
MD
LG