لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

مذاکرات اتمی در تهران بی نتیجه پایان یافت


ناکاآرتز: نبود توافق با تهران
ناکاآرتز: نبود توافق با تهران

بازرسان سازمان ملل متحد و ایران بار دیگر نتوانستند در مورد بازرسی از یک مرکز مظنون پژوهش های تسلیحات اتمی در نزدیکی تهران به توافق برسند، با این حال موافقت کردند درماه فوریه دوباره ملاقات کنند.

هرمن ناکاآرتز، سرپرست تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه پس از دو روز بحث های فشرده در تهران وارد فرودگاه وین شد.

او با اشاره به اختلاف های نامشخص گفت آنها قادر نشدند در مورد دسترسی به تاسیسات اتمی به توافق برسند، و مسائل باقیمانده مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران را حل کنند.

ناکاآرتز گفت دور دیگری از مذاکرات در ۱۲ فوریه – ۲۴ بهمن- در تهران برگزار خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی امیدوار بود به مرکز نظامی پارچین دسترسی پیدا کند. کشورهای غربی بر این گمانند که پارچین به برنامه ایران برای تولید تسلیحات اتمی ارتباط دارد. تهران آنرا یک مرکز نظامی متعارف توصیف می کند و می گوید مقاصد برنامه اتمی اش صلحجویانه است.

دیدار هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی درحالی صورت می گیرد که دیپلمات های بین المللی صحنه را برای مذاکرات جداگانه با تهران آماده می سازند.

انتظار می رود ایران و گروه پنج بعلاوه یک – آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان – سعی کنند مذاکرات را پس از توقفی هفت ماهه در هفته های آینده ترتیب دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید آژانس در یادداشتی جداگانه به کشورهای عضو درباره مذاکرات تهران گفت "اختلافات مهم" بین دو طرف باقی است.

آسوشیتد پرس می گوید نبود پیشرفت، که به کاهش بدگمانی های بین المللی از برنامه های اتمی ایران کمک می کرد، برای قدرت های جهانی که سعی دارند راه حل دیپلماتیکی گسترده تری که تهدید جنگ در خاورمیانه را منتفی خواهد ساخت فراهم آوردند، مایوس خواهد کرد.

در گزارش آسوشیتد پرس به نقل از یک دیپلمات غربی گفته می شود آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش کرد راه میانه ای پیدا کند. او گفت باید پرسید "آیا یک اراده سیاسی واقعی برای رسیدن به توافق در تهران وجود دارد یا این که آنها فقط می خواهند وقت بخرند."
XS
SM
MD
LG