لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۷

افزایش نفت وارداتی هند از عراق


تأسیسات نفتی عراق
تأسیسات نفتی عراق
هند با یک حرکت استراتژیک و تجاری در نظر دارد که که واردات نفت از عراق را افزایش، و از وابستگی نفتی خود به ایران بکاهد.

با افزایش تولیدات نفت عراق، و با توجه به آنکه از نظر کیفیت نفت عراق مشابه با نفت ایران است، هند قادر است به آسانی نفت عراق را جایگزین نفت ایران کند، که به دلیل برنامه اتمی اش، سخت تحت فشار تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

گسترش روابط نفتی در صدر موضوعات مورد مذاکره سلمان خورشید، وزیر امور خارجه قرار دارد، که قرار است از نوزدهم ماه ژوئن بمدت دو روز از عراق بازدید کند. این دیدار همچنین یکماه پیش از مذاکرات استراتژیک بین هند و آمريکا صورت میگیرد که قرار است در دهلی نو در سطح وزرای امور خارجه برگزار شود.

از میزان نفت وارداتی هند از ایران به مقدار قابل ملاحظه ای کاسته شده است.
بر اساس آخرین آمارهای رسمی، از میزان نفت وارداتی هند از ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی تا آخر ماه مه سال جاری ۲۶ و نیم درصد، یعنی ۱۳ میلیون و سیصد هزار تن کاسته شده است، و این در حالیست، که در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز واردات نفت هند از ایران ۱۸ میلیون و صد هزار تن تقلیل یافت.

در کل، ایران در سال میلادی گذشته و جاری هفت و دو دهم درصد نفت مورد نیاز هند را عرضه کرد، که نسبت به ده و نیم درصد نفت وارداتی هند از ایران در سال ۲۰۱۱ کاهش نشان میدهد.

یکی از مقامات دولت هند در مورد کاهش واردات نفت از ایران گفت: مسائلی در مورد پرداخت پولی نفت وجود دارد، و پالایشگاه های نفتی نیز در رابطه با تحریم ایران با مشکلات بیمه روبرو شده اند.
XS
SM
MD
LG