لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

شهرام امیری، آمريکا را به ربودن و شکنجه خود متهم کرد


یک دانشمند اتمی که بیش از یک سال پیش ناپدید شد و اين هفته به گونه اسرار آمیزی در واشنگتن ظاهر شد، مدعی است که توسط بازجويان آمريکا تحت شکنجه های روانی و جسمی قرار گرفته است.

شهرام اميری بامداد پنجشنبه وارد تهران شد. آقای اميری در فرودگاه امام خمينی مورد استقبال مقامات دولتی، همسر و پسر ۷ ساله خود، قرار گرفت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران روز چهارشنبه اعلام کرد که شهرام اميری خاک آمريکا را به مقصد ايران ترک کرد و روز پنجشنبه از طريق قطر وارد تهران شد.

جمهوری اسلامی ايران می گويد شهرام اميری توسط سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، سی آی ای، ربوده شده بود، اما دولت آمريکا روز سه شنبه اعلام کرد ابداً چنين اتفاقی نيافتاده است.

آقای اميری می گويد در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ هنگام رفتن به سفر حج به عربستان سعودی ناپديد شد، و از آن زمان تا لحظه ورود به دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ايران در واشنگتن، به جز در چند نوار ويديو، از چشم انظار دور نگاهداشته شده بود.

پژوهشگر ايرانی ادعا می کند او را در راه مدينه با نيرنگ و فريب سوار بر يک وانت کرده اند. شهرام اميری در زمينه چگونگی ماجرای ربوده شدن خود در عربستان ميگويد ۳ نفر با يک اتوموبيل در خيايان جلوی وی توقف کردند. در ادامه حتی ادعا می کند سی آی ای به او گفته بود اگر همکاری نکند وی را تحويل اسراييل خواهد داد، تا اسراييل بتواند هر گونه اطلاعات کذبی را تحت نام وی منتشر کند.

دولت آمريکا در مقابل می گويد، آقای اميری همانطور که به ميل و اراده خود تصميم گرفت به آمريکا بيايد، به همان ترتيب هم توانست از آمريکا خارج شود. هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت آقای اميری با ميل خود در آمريکا بود و آزاد است اين کشور را ترک کند اما هنوز۳ جوان آمريکايی عليرغم ميل خود در تهران در بند هستند.

اما دولت ايران ماجرا را طوری ترسيم کرده است تا همچون يک مورد آدم ربايی به نظر برسد. ماجرای ناپديد شدن آقای اميری در سال گذشته تا مدتها مضمون اصلی گزارشهای خبری بود. اينکه او به دولت آمريکا پناهنده شده و اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران را در اختيار دولت آمريکا قرار می دهد.

اکنون با توجه به وضعيت موجود، بازگشت آقای اميری به ايران و مجموعه مصاحبه های ضد و نقيض ويديويی او ظرف ماه گذشته، اين سؤال پيش می آيد که واقعيت چه بود؟

شهرام اميری در يک نوار ويديو در تلويزيون ايران در تاريخ هفتم ژوئن که به نظر می رسد از طريق يک دوربين اينترنتی تهيه شده است می گويد، ۵ آوريل است و از شهر توسان در ايالت آريزونا صحبت می کند. وی در اين ويديو تشريح کرده است که چگونه در عربستان سعودی توسط سرويسهای اطلاعاتی عربستان و آمريکا ربوده شده اما توضيح نمی دهد که اصولاً چگونه توانسته است اين نوار را تهيه کند.

چند ساعت بعد او در ويديوی ديگری که در سايت يوتيوب پخش شده لباس رسمی تری بر تن دارد. در نوار ديگری، در لباس اسپورت و با ظاهری آسوده و راحت، به نظر می رسد در يک دفتر کار سرگرم مطالعه است.

معاون وزارت امور خارجه ايران از شبکه تلويزيون دولتی ايران اعلام کرده است که موضوع ربوده شدن آقای اميری از طريق مجاری قانونی پيگيری خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمريکايی با هويت محفوظ در روز پنجشنبه اعلام کرد که سی آی ای ۵ ميليون دلار برای کسب اطلاعات راجع به برنامه اتمی ايران به آقای اميری پول داده است.

۵

XS
SM
MD
LG