لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

دانشمند «مفقود شده» ایرانی رهسپار تهران شد


مقامات ایران می گویند یک دانشمند اتمی که بیش از یک سال پیش ناپدید شد و به گونه ای اسرار آمیز از واشنگتن سر در آورد، به ایران باز می گردد.

مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گویند امیری از طریق قطر به ایران می رود و انتظار می رود روز پنجشنبه وارد تهران شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه گفت امیری داوطلبانه در آمریکا بوده و آزاد است کشور را ترک کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت او هیچ اطلاعی ندارد که نشان دهد با امیری در مدت اقامت وی در آمریکا بد رفتاری شده است.

کراولی گفت مقامات با امیری در تماس بوده اند، اما ماهیت ارتباط آنها را فاش نساخت.

سخنگو به خبرنگاران گفت «معاوضه» ای ترتیب داده نشده، زیرا امیری هیپچگاه در بازداشت مقامات آمریکایی نبوده است. با این حال، کراولی و کلینتون هر دو گفتند آمریکا همچنان دلواپس کوهنوران آمریکایی بازداشت شده در ایران است و خواهان آزادی آنها بر پایه زمینه های انسانی، و نیز اطلاعاتی درباره رابرت لوینستون شدند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، می گوید آمریکا باید از «ربودن» امیری عذر خواهی کند.

بروجردی همچنین گفت به باور او آمریکا در صدها مورد مشابه «آدم ربایی»، که او آن را «تروریسم» توصیف می کند، دست دارد.

امیری در تابستان سال ۱۳۸۸ از ایران خارج شد. ایران می گوید او در سفری در عربستان سعودی به ماموران اطلاعاتی آمریکا تحویل داده شد. آمریکا ربودن امیری را تکذیب کرده است.

امیری شامگاه دوشنبه در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن ظاهر شد.

XS
SM
MD
LG