لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

اظهارات ضد آمریکایی علیرضا دبیر و امکان لغو سفر تیم ملی کشتی ایران به آمریکا


علیرضا دبیر - آرشیو
علیرضا دبیر - آرشیو

علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران، روز دوشنبه سیزدهم دی‌ماه همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، در گفتگویی ویدئویی با یک‌ خبرگزاری داخلی از التزام عملی به شعار مرگ بر آمریکا سخن گفت.

در حالی که اعضای تیم‌ ملی کشتی آزاد ایران برای دریافت ویزای آمریکا جهت حضور در مسابقه دوستانه بیست و سوم بهمن در امارات متحده عربی حضور داشتند، دبیر با تاکید بر شعار مرگ بر آمریکا گفت: «ما همیشه شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهیم اما مهم این است که آن را در عمل نشان دهیم. بعضی‌ها زیاد حرف می‌زنند اما کار زیادی نمی‌کنند. ما باید این را شعار را در عمل ثابت کنیم.»

فدراسیون کشتی آمریکا در حاشیه مسابقات قهرمانی جهان در اسلو‌ پایتخت نروژ، از تیم کشتی آزاد ایران برای حضور در مسابقه دوستانه تگزاس دعوت به عمل آورد و فدراسیون کشتی ایران نیز در همان زمان این دعوت را پذیرفت. انتشار ویدئو‌ی مصاحبه علیرضا دبیر در شبکه‌های اجتماعی، با واکنش رسانه‌های ایالات متحده روبرو شد.

فاکس نیوز در گزارشی با اشاره به ضدیت دبیر با آمریکا، کارت اجازه اقامت آمریکای وی را زیر سوال برد. هرچند که خود دبیر اعلام کرده که هفت سال است گرین کارتش معتبر نیست و برای سفر به آمریکا و حضور در مسابقه دوستانه تگزاس جهت اخذ ویزا همراه ملی‌پوشان راهی دوبی شده است.

با توجه به صحبت‌های مطرح شده علیرضا دبیر و‌ موج فزاینده افکار عمومی در ایالات متحده با حضور دستگاه تبلیغاتی ضد آمریکایی جمهوری اسلامی در مسابقه تگزاس، این احتمال وجود دارد رئیس فدراسیون کشتی ایران از سفر به آمریکا باز بماند.

برخی خبرگزاری با اشاره به امکان عدم اجازه ورود دبیر به خاک ‌آمریکا، از لغو‌ کلی سفر ملی پوشان کشتی آزاد خبر دادند و نوشتند تنها در صورت صدور ویزای آمریکا برای تمامی اعضای کاروان کشتی آزاد ایران ‌سفر به مسابقه تگزاس انجام خواهد شد.

صدای آمریکا برای روشن شدن موضوع در این باره از فدراسیون کشتی آمریکا در مورد تقاضای ویزای علیرضا دبیر و‌ شرایط حضور تیم ملی کشتی آزاد ایران در تگزاس توضیح خواست، اما ریچ بندر، مدیر اجرایی فدراسیون آمریکا، تنها با اشاره به روند قانونی اخذ ویزا برای ایرانیان، هرگونه اظهارنظر را به آینده موکول کرد. تاکنون هیچ پاسخ رسمی از سوی دیگر مقامات فدراسیون کشتی آمریکا و واکنشی از طرف کمیته ملی المپیک آمریکا ارائه نشده است.

XS
SM
MD
LG