لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

گفت‌وگوی اختصاصی شقایق باپیری با صدای آمریکا: اگر وثیقه نمی‌گرفتند هیچ یک از اعضای تیم به ایران باز نمی‌گشت


شقایق باپیری، بازیکن هندبال تیم ملی ایران
شقایق باپیری، بازیکن هندبال تیم ملی ایران

شقایق باپیری در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا گفت که اگر از بازیکنان تیم چک یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی برای وثیقه نگرفته بودند، هیچ یک از اعضای تیم به ایران برنمی‌گشتند.

خانم باپیری در نخستین مصاحبه پس از ترک اردوی تیم ملی هندبال ایران با اشاره به این که در ایران تفاوت زیادی بین زن و مرد است، به علی عمادی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا به مسابقات قهرمانی هندبال زنان جهان در اسپانیا، گفت: «ما واقعا محدودیم. اگر فدراسیون از ما مبلغ یک میلیارد و پانصد هزار تومان نگرفته بود، مطمئن باشید هیچ کس بر نمی‌گشت.»

خانم گل هندبال ایران با نقل یک تجربه از محدودیت‌های حین مسابقه، گفت: «بازی اول مقنعه من را کشیدند، حالا نیافتاد، اما کشیدند. نمی‌دانید سرپرست با من چطوری رفتار کرد! سر من داد می‌زد!»

او با بیان این که «منکر این نمی‌شوم که در ایران اگر هم دوست نداشته باشیم، قبول کرده‌ایم که حجاب داشته باشیم»، گفت که نمی‌تواند بپذیرد چنین رفتارهایی با او بشود.

شقایق باپیری از سال ۲۰۱۵ عضو‌ تیم ملی هندبال زنان ایران و‌ باشگاه سپاهان بوده است و در رقابت‌های قهرمانی جهان در اسپانیا یکی از بازیکنان باتجربه ایران به شمار می‌رفت. او روز چهارشنبه هتل سورکوتل سورایا پلاس، محل اقامت کاروان تیم ملی هندبال دختران ایران در والنسیا، را ترک کرد.

خانم باپیری سابقه حضور در لیگ هندبال بانوان عراق و‌ کسب عنوان خانم‌گلی را نیز در کارنامه دارد.

تیم ملی هندبال زنان ایران امروز پنج‌شنبه اسپانیا را به مقصد ایران ترک می‌کند.

شقایق باپیری در گفت‌وگو با علی عمادی خبرنگار صدای آمریکا
شقایق باپیری در گفت‌وگو با علی عمادی خبرنگار صدای آمریکا

اعلام خبر درخواست پناهندگی شقایق باپیری و گرفتن چک ضمانتی از ورزشکاران برای خروج از کشور در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی برانگیخته است.

یکی از مخاطبان صدای آمریکا، پرسیده است، چرا باید از ورزشکاران در هنگام خروج از کشور «وثیقه» بگیرند؟ «یعنی دولت معتقد است که مردم دنبال فرار از کشور هستند؟»

XS
SM
MD
LG