لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

دو ناو ایرانی در سودان پهلو گرفتند


کارخانه مهمات سازی یارموک در سودان
کارخانه مهمات سازی یارموک در سودان
دو ناو جنگی ایرانی روز شنبه هشتم دسامبر، در بندر سودان پهلو گرفتند. این دومین بار طی پنج هفته گذشته است که ناوهای ایرانی در سودان پهلو میگیرند.

ارتش سودان گفت این یک روند عادی است اما مقامات اسرائیلی درباره احتمال قاچاق اسلحه از طریق سودان ابراز نگرانی کرده اند.

اسرائیل مدت هاست که سودان را به حمایت از شبه نظامیان اسلامگرای حماس در نوار غزه از طریق زمینه سازی برای قاچاق اسلحه متهم می کند. پیشتر سخنگوی ارتش سودان تاریخ پهلوگرفتن کشتی های ایرانی را ۳۰ نوامبر اعلام کرده و گفته بود هدف از آن «مبادلات نظامی و دیپلماتیک میان ایران و سودان است.» او روز جمعه به خبرنگاران گفت کشتی ها سه روز در سودان می مانند.

پیشتر در ماه اکتبر، دو ناو ایرانی برای دو روز در بندر سودان پهلو گرفتند.

ارتباط سودان با ایران پس از آن مورد انتقاد قرار گرفت که خارطوم پس از حمله ۲۳ اکتبر به کارخانه مهمات «یارموک»، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه گرفت و این کشور را مسئول حمله خواند. به دنبال این حمله بود که گمانه زنی ها مبنی بر این که تسلیحات ایرانی در این کارخانه انبار یا ساخته می شدند، شدت گرفت.

به دنبال انفجار کارخانه، اسرائیل تمامی اتهامات سودان را بی پاسخ گذاشت. اما یک مقام ارشد نظامی اسرائیل گفت سودان «یک مسیر انتقال تسلیحات ایران به تروریست های حماس و جهاد اسلامی از طریق خاک مصر است.»

اخیرا اسرائیل و حماس جنگی هشت روزه را پشت سرگذاشتند. این جنگ در ۲۱ نوامبر و با میانجیگری مصر پایان یافت. در این درگیری ۱۷۴ فلسطینی و شش اسرائیلی کشته شدند.

اسرائیل ایران را به حمایت از حماس متهم می کند و می گوید موشک های فجر- پنج را در اختیار حماس قرار می دهد که در جنگ هشت روزه به سوی تل آویو نشانه گرفته شدند.

خارطوم می گوید اسرائیل «اطلاعات غلط» را درباره رابطه میان کارخانه مهمات یارموک، حماس و ایران منتشر می کند و وزارت خارجه سودان هرگونه ارتباط ایران در این کارخانه را رد کرده است.

روزه سه شنبه، وزیر خارجه سودان گفت خارطوم از کشتی های تمامی کشورها به غیر از اسرائیل استقبال می کند.

یک کشتی پاکستانی نیز در اواخر ماه نوامبر در بندر سودان پهلو گرفت.
XS
SM
MD
LG