لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

رزمناوهای ایران سودان را ترک کردند


دو کشتی جنگی ایران، که از چهار روز پیش در سودان توقف کرده بودند، روز چهارشنبه (۱۰ آبان) این کشور را ترک کردند. کمتر از یک هفته پیش خارطوم، اسرائیل را به بمب گذاری در یک کارخانه اسلحه سازی سودانی متهم کرده بود.

اسرائیل می گوید سودان، کشور مسلمان واقع در شرق آفریقا، به مسیری برای انتقال اسلحه به نوار غزه از طریق صحرای سینا تبدیل شده است. خارطوم این اتهام را رد می کند.

هفته گذشته انفجار در تاسیسات یارموک در جنوب خارطوم چهار کشته برجای گذاشت. سودان حمله هوایی اسرائیل را عامل این انفجار می داند. اسرائیل در این باره ابراز نظر نکرده است.

دو کشتی ایرانی به دنبال وقوع انفجار در یارموک در بندر سودان پهلو گرفتند. گفته می شود این موضوع با انفجار اخیر مرتبط است. سودان هر گونه ارتباط میان توقف کشتی های ایرانی و انفجار در تاسیسات اسلحه سازی یارموک را رد می کند و می گوید کشتی های جنگی ایران یکی از بازدیدهای «معمول» خود را انجام دادند.

دو کشتی ایرانی- یک ناو هلیکوپتربر و یک ناوشکن- روز چهارشنبه پس از چهار روز سودان را ترک کردند.

سخنگوی نیروهای مسلح سودان گفت کشتی های ایرانی در چارچوب تلاش های دوجانبه تهران-خارطوم برای تقویت روابط «دیپلماتیک، سیاسی، و امنیتی» از سودان بازدید کردند.

خارطوم اسرائیل را به دست داشتن در انفجارهای سابق در سودان متهم می کند. اسرائیل این اتهامات را نه تایید و نه تکذیب می کند.

در ماه مه، (اواسط بهار گذشته) انفجار یک بمب کار گذاشته شده درون خودرو در بندر سودان، یک کشته بر جای گذاشت. سودان گفت این حادثه شبیه انفجار سال گذشته بود و انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت.
XS
SM
MD
LG