لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

بازگشت دلار ۵۴ هزار تومانی؛ اکونومیست: ارزش پول ایران در یک سال ۵۵ درصد کم شد


نوسانات رو به رشد نرخ ارزهای خارجی در ایران
نوسانات رو به رشد نرخ ارزهای خارجی در ایران

در حالی که اعتراضات معیشتی در روزهای آغازین سال نو از سر گرفته شده، نرخ دلار در بازار آزاد ایران نیز اوج گرفت و دوباره به مرز ۵۴ هزار تومان نزدیک شد.

قیمت فروش هر یک دلار آمریکا در ساعات پایانی چهارشنبه ۹ فروردین در لحظه تنظیم این گزارش، به ۵۳ هزار و ۸۵۰ تومان رسیده است.

نوسانات رو به رشد نرخ ارز در بازار آزاد ایران در حالی است که هر یک دلار ایالات متحده در اسفند ۱۴۰۱ به ۶۰ هزار تومان رسیده و در روزهای پایانی آخرین ماه سال، با آغاز مذاکرات جمهوری اسلامی با عربستان به کانال ۴۳ هزار تومان برگشته بود.

اما هم‌زمان با نخستین روز کاری سال نو در ایران در پنجمین روز از بهار با آغاز به کار بازارها قیمت هر دلار در بازار ایران دوباره به ۵۱۵۰۰ تومان رسید.

نشریه اکونومیست در نموداری از نوسانات برابری نرخ ریال در مقابل دلار در ماه فوریه (اسفند) ارزش پول ملی ایران را «۵۵ درصد ضعیف‌تر از یک سال قبل و ۹۴ درصد ضعیف‌تر از یک دهه پیش» اعلام کرد و نوشت، اعتراضات سراسری از شهریور ماه پس از کشته شدن مهسا امینی روند سقوط نرخ ریال ایران را تشدید کرده است.

به گزارش اکونومیست، «رهبران ایران بر این باورند که یک "اقتصاد مقاومتی" ساخته‌اند که می‌تواند تحریم‌های بلندمدت را تحمل کند» و جمهوری اسلامی فکر می‌کند چین و روسیه «به سر پا نگه داشتن آنها کمک خواهند کرد.»

سقوط ارزش ریال در حالی است که انتشار گزارش‌های مربوط به گسترش فساد در اقتصاد ایران رو به افزایش است. همزمان با ادامه اعتراضات معیشتی در روزهای آغازین سال ۱۴۰۲، روز سه‌شنبه مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی، گفت: «روی‌مان نمی‌شود بگوییم یک و نیم میلیارد لیتر [در سال] آمار رسمی قاچاق سوخت مایع نیروگاه‌های ما است.»

XS
SM
MD
LG