لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

اعتراض هزاران پزشک ایرانی به حکم اعدام حمید قره‌حسنلو؛ انجمن جهانی پزشکان به رئیسی نامه نوشت


دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه
دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه

بیش از سه هزار نفر از پزشکان و کارکنان کادر درمان ایرانی از سراسر جهان در نامه‌ای خواستار «کمک فوری» در رابطه با وضعیت حمید قره‌حسنلو، رادیولوژیست و همسرش فرزانه شدند.

این پزشکان در نامه خود عنوان کرده‌اند که دکتر قره‌حسنلو و همسرش از زمان بازداشت، تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و دنده‌های دکتر قره‌حسنلو شکسته است.

این زوج همچنین تحت شکنجه مجبور به اعتراف به «اتهامات واهی» و مشارکت در قتل یک بسیجی در جریان اعتراضات شده‌اند.

دکتر قره‌حسنلو و همسرش اکنون جزو ۲۸ نفری هستند که پس از بازداشت غیرقانونی، شکنجه، پیگرد ناعادلانه و اعترافات دروغین اجباری با خطر اعدام روبرو هستند.

این پزشکان در نامه خود تأکید کرده‌اند که دکتر قره‌حسنلو، پزشکی دلسوز و خوش اخلاق است که بیش از ۲۶ سال سابقه کار به عنوان رادیولوژیست دارد و فعالیت‌های خیرخواهانه زیادی از جمله ساخت مدرسه در مناطق فقیرنشین و محروم ایران انجام داده است. همسرش نیز فعالیت‌های بشردوستانه متعددی انجام داده است.

در این نامه عنوان شده است که ویدئوی منتشر شده از سوی حکومت جمهوری اسلامی نیز نشان می‌دهد که فرزانه قره‌حسنلو تلاش کرده تا به بسیجی مجروح کمک‌های اولیه ارائه دهد.

برادر دکتر حمید قره‌حسنلو نیز به رادیو فردا گفته است که برادرش تلاش کرد به یک آخوند آسیب‌دیده کمک کند.

پزشکان ایرانی در نامه خود گفته‌اند که دادستانی به بهانه «امنیت ملی» اجازه نمی‌دهد متهمان از وکلای خصوصی مورد اطمینان خود استفاده کنند.

آنها از اینکه ممکن است گرایشات مذهبی دکتر قره‌حسنلو به‌ عنوان درویش نقش مهمی در هدف قرار گرفتن او توسط جمهوری اسلامی داشته باشد ایراز نگرانی کرده‌اند و گفته‌اند که این گروه همواره در ایران مورد آزار و اذیت بو‌ده‌اند.

این پزشکان در نامه‌شان خواستار اقدام برای نجات جان این افراد بی‌گناه و تضمین آزادی فوری آنها شده‌اند.

انجمن جهانی پزشکان نیز در نامه به ابراهیم رئیسی، خواستار توقف همه اعدام‌ها در ایران شده است.

دکتر اوساهون انابوله‌له، رئیس این انجمن، نرخ «هشدار‌دهنده» خشونت علیه کادر درمان در ایران را محکوم کرده و نوشته است که استفاده از «سرکوب گسترده، کشتار و مجازات اعدام» برای خاموش کردن خیزش مردمی، وضعیت را به شدت رو به وخامت می‌برد.

گروهی از پزشکان در ایران نیز روز هفدهم آذر در اعتراض به حکم اعدام دکتر حمید قره‌حسنلو، مقابل زندان اوین تجمع کردند.

حکم اعدام دکتر حمید قره‌حسنلو در رابطه با «کشته شدن یک بسیجی» در روز چهلم حدیث نجفی در ۱۲ آبان صادر شده است.

همسرش، فرزانه قره‌حسنلو نیز حکم ۲۵ سال زندان گرفته است.

XS
SM
MD
LG