لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۰

خانواده چهار فعال سیاسی کُرد: نگران «احکام ناعادلانه» جمهوری اسلامی هستیم


پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار - شبکه حقوق بشر کردستان
پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار - شبکه حقوق بشر کردستان

خانواده چهار فعال سیاسی کُرد می‌گویند پس از پخش دوباره اعترافات اجباری و تحت شکنجه آنها از صدا و سیمای جمهوری اسلامی، به شدت نگران صدور احکام سنگین برای آنها هستند.

صباح فاتحی چهار ساله می گوید حدود پنج ماه از پدرش پژمان که در ایران زندانی است بی خبر است.

جوانا طیمسی و ماریا محمودی در شهر سلیمانیه اقلیم کردستان عراق هم می گویند بیش از چهار ماه است که از همسران‌شان بی‌خبرند و می‌ترسند حکومت ایران حکم اعدام آنها را صادر کند.

جوانا طَیمسی، همسر محسن مظلوم، گفت: «در این وضعیت نگرانی ما این است که جمهوری اسلامی در سکوت حکمی سنگین و ناعادلانه برای این چهار زندانی صادر نکند. زیرا از دوشنبه ۱۴ آذر ماه دوباره اعتراف اجباری آنها در شبکه‌های جمهوری اسلامی پخش شد.»

محسن مظلوم، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی و وفا آذربار اوایل تیر از سوی نیروهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شدند. آنها عضو حزب کومله زحمتکشان کردستان ایران بودند.

خبرگزاری صدا و سیما تاکنون دوبار ویدیوی اعتراف این چهار تن را منتشر و ادعا کرده آنها با همکاری اسرائیل برای منفجر کردن یک مرکز صنعتی به اصفهان رفته‌اند و در همان جا بازداشت شده‌اند.

ماریا محمودی همسر محمد فرامرزی می‌گوید همسرش در ارومیه بازداشت شده است.

او گفت: «آنها بدون سلاح برای انجام فعالیت‌های سیاسی و تشکیلاتی به ارومیه رفته بودند. هدف جمهوری اسلامی از این اتهام‌ها، فقط زمینه‌سازی برای صدور یک حکم سنگین برای آنها است.»

جوانا و ماریا می‌گویند چشم از موبایل‌‌هایشان بر نمی‌دارند تا بلکه خبری از همسران‌شان بشنوند. آنها خواهان حمایت سازمان‌های حقوق بشری از این چهار فعال سیاسی هستند تا به گفته آنها برای جرمِ نکرده اعدام نشوند.

XS
SM
MD
LG