لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

کاخ سفید: هدف از این احکام ارعاب مردم و سرکوب مخالفان است، اما موثر نخواهد بود


سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز جمعه در پاسخ به پرسش فرهاد پولادی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، اعدام محسن شکاری توسط جمهوری اسلامی را محکوم و بار دیگر بر ایستادن دولت جو بایدن در کنار مردم ایران تاکید کرد.

کارین ژان پی‌یر گفت: «ما این احکام وحشیانه را به شدیدترین شکل محکوم می‌کنیم. هدف از این احکام ارعاب مردم و سرکوب مخالفان است، اما موثر نخواهد بود. رهبری ایران باید بداند در حالی که به سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات مسالمت‌آمیز ادامه می‌دهند، جهان نظاره‌گر آنهاست.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: «ایالات متحده به حمایت از مردم ایران و تحمیل هزینه بر عاملان سرکوبهای وحشیانه متعهد است. ما امروز هم تحریم‌هائی را اعلام کردیم تا مقامات ایران را در قبال نقض حقوق بشر پاسخگو بدانیم. ما به هماهنگی با متحدان و شرکا ادامه خواهیم داد و راه هایی برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران پیدا خواهیم کرد.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز جمعه با اعمال مجموعه‌ای دیگر از تحریم‌های خود علیه مقامات جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات جاری، سه مقام نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت این مقامات نظام جمهوری اسلامی، اعتراض مسالمت‌آمیز با با سرکوب خشونت‌بار، پاسخ می‌دهند. در این بیانیه با اشاره به «نقض جدی حقوق بشر در ایران» به کشته شدن صدها معترض از جمله کودکان و بازداشت هزاران معترض اشاره شده است.

علی اکبر جاویدان فرمانده نیروی انتظامی کرمانشاه، ابراهیم کوچک‌زی فرمانده نیروی انتظامی چابهار، و الله‌کرم عزیزی، رئیس زندان رجایی شهر افرادی هستند که از سوی وزارت خزانه‌داری تحرم شده‌اند.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری، علی اکبر جاویدان بر کشتن معترضان از جمله کودکان و سالخوردگان نظارت داشته است. او همچنین در نشستی با حضور هزار و ٧٠٠ نفر در تابستان سال جاری، وعده مجازات «جرایم اخلاقی» از جمله «حجاب نامناسب» را داده بود.

XS
SM
MD
LG