لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۵

لغو کنسرت های موسیقی ادامه دارد


hossian alizadeh
hossian alizadeh
باوجود وعده مقام های جدید ارشاداسلامی مبنی بر حمایت از کنسرتهای دارای مجوز ، هنوز و همچنان اجرای این کنسرت ها در شهرستان ها لغو می شود. لغو کنسرت شهرام شکوهی در قزوین، کنسرت حسین علیزاده در تبریز و دو کنسرت هنرمندان خوزستانی در آبادان، از تازه ترین اقدام مقام های محلی و گروه های فشار علیه صنعت موسیقی است.

لغو آخرین لحطه کنسرت ها در شهرستان ها اعتراض برنامه سازان، هنرمندان و مخاطبان موسیقی ایرانی را در پی داشته است. هرچند این رویداد پدیده تازه ای نیست؛ اما سه چهار سال گذشته، شمار لغو مجوزها چنان افزایش یافته که برنامه سازان موسیقی را ورشکسته و از دور رقابت های اقتصادی خارج کرده است.
این لغو مجوزها حوزه های موسیقی از سنتی و ملی گرفته تا پاپ و موسیقی بومی را در برگرفته است.
کنسرت های سنتی محمدرضا لطفی، موسیقی ملی حسین علیزاده و کنسرت های بومی گروه لیان بوشهر. به دستور مقام های استان بوشهر گروه لیان برای همیشه از اجرای موسیقی در زادگاه خود محروم شده است.
برای نمونه روز یکشنبه نیز دو اجرای موسیقی در آبادان لغو شد. به گزارش خبرگزاری فارس، دو کنسرت دارای مجوز از جمله گروه مجید خراط ها زمانی لغو شد که مردم منتطر ورود به سالن بودند.
به گزارش خبرنگار مهر، قبل از برگزاری این کنسرت بیش از سی نفر از انصار حزب الله با حضور در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی که قرآن هایی را بر روی سر خود نگه داشته بودند خواستار لغو این برنامه ها شدند. پس از آن طلبه های شهر دست به تحصن زده و این کنسرت ها را ساختارشکن خوانده اند. نماینده امام جمعه آبادان به خبرگزاری مهر گفته است شادی باید دارای مجوز باشد.
همزمان با آن کنسرت شهرام شکوهی در قزوین لغو شد. «مرتضی دلیری»، مدیر برنامه های شهرام شکوهی در این باره گفت: «متأسفانه علی رغم تبلیغات و بلیت‌فروشی و اخذ مجوز لازم، عصر روز گذشته طی یک تماس تلفنی به ما اطلاع داده شد که کنسرت این خواننده در قزوین لغو شده است.»
حسین علیزاده استاد موسیقی ایران نیز از اجرای برنامه در تبریز محروم شد. گروه هم آوایان به سرپرستی حسین علیزاده قرار بود چند قطعه موسیقی آذربایجانی را در این برنامه ها اجرا کنند. مسئولان ارشاداسلامی تبریز وعده صدور مجدد مجوز کنسرت را بعد از ماه های محرم و صفر داده اند؛ اما محمد معتمدی خواننده گروه که اطمینانی به این وعده ندارد ابراز امیدواری کرده که مسئولان تبریز به وعده خود عمل کنند.
یکی از مدیران برنامه ساز گفته است هنوز هم چند نفر قدرت آن را دارند که جلوی خواست مردم بایستند. پیشتر علی جنتی وزیر ارشاد وعده داده بود از این پس برنامه های هنری که دارای مجوز باشند به هیچ وجه لغو نشوند
XS
SM
MD
LG