لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۶

جشنواره موسیقی ایران


First Iranian Music Awards Ceremony
First Iranian Music Awards Ceremony
نخستین جشن سالانه موسیقی، به عنوان نخستین مراسم اهدای جوایز بهترین های موسیقی ایران سرانجام پس از یک تاخیر دوماهه یکشنبه شب در تالار وحدت برگزار شد تا تندیس های طلایی به بهترین ها در حوزه های گوناگون صنعت و هنر موسیقی ایران اهدا شود.
تشابه احتمالی این جشن با مراسم اهدای جوایز «گرمی» در آمریکا عامل مخالفت مدیران ارشاد اسلامی با برگزاری این جشن بود.

محمد سریر رییس هیات مدیره خانه موسیقی گفت: «در همه جای دنیا برای این که مردم سرزمین‌های مختلف در شادی به سر برند مراسم زیادی را طراحی می‌کنند که روحیه نشاط و شادابی به مردم آن جامعه تزریق شود و من بسیار خوشحالم که این بار در کنار اهالی موسیقی در جشنی حضور دارم که این بار برای من غم‌انگیز نیست.»

ستایش از استاد موسیقی
در این مراسم نخست از استادان مسلم موسیقی و آواز ایران قدردانی شد. عبدالوهاب شهیدی خواننده و نوازنده عود از جمله ستایش شدگان این آیین بود. عبدالوهاب شهیدی که از سال ۱۳۲۰ در همکاری با رادیو ایران به هنرنمایی پرداخته بود پس از انقلاب تاکنون به اتهامات واهی از فعالیتهای اجتماعی و هنری ممنوع و خانه نشین شده است. در این قسمت از مراسم همایون شجریان به صحنه رفته و با ادای احترام به شهیدی تندیس طلایی را به او تقدیم کرد.

شهرام ناظری خواننده سرشناس ایرانی نیز از جمله ستایش شدگان این شب بود. ناظری در این مراسم گفت: «خیلی خوشحالم که این برنامه اولین برنامه‌ای است که فرم آزاردهنده برنامه‌های دولتی را ندارد و این قدم مثبتی است که امیدوارم در سالهای بعد نیز ادامه داشته باشد چرا که می‌تواند باعث شادی و ایجاد امید و انگیزه در جامعه و اهالی موسیقی شود و تشویق مناسبی هم برای هنرمندان جوان عرصه موسیقی باشد و ما را هم به آینده امیدوار کند.»

کیخسرو پورناظری سومین استاد موسیقی بود که تندیس طلایی یک عمر فعالیت هنری را دریافت کرد. او نیز گفت: «آرزو می‌کنم همه جوانان سفیران شادی و هنر ایران در سراسر جهان باشند.»

بهترین های موسیقی ایران در دو حوزه نظر کارشناسان موسیقی از یکسو و آرای مردمی براساس آثار موسیقیایی سال ۹۱ برگزیده شده اند.

درخشش همایون شجریان در موسیقی سنتی
نخستین برنده این شب همایون شجریان بود که به پاس اجرای «رودابه و زال» در دو بخش انتخاب مردمی و کارشناسی برنده تندیس طلایی این جشن شد.
همایون شجریان هم بعد از دریافت تندیس طلایی بهترین قطعه موسیقی سنتی گفت: آغاز چنین حرکتی با همت بخش خصوصی خیلی دور از ذهن بود اما دوستان من در «موسیقی ما» این را به حقیقت رساندند و من اطمینان دارم برگزاری مستمر چنین رویدادهایی در موسیقی باعث ایجاد انگیزه‌های بیشتر در بین اهالی موسیقی خواهد شد.»

جایگاه تایید شده موسیقی پاپ ایرانی
موسیقی پاپ ایرانی سرانجام پس از سه دهه جایگاه اجتماعی خود را به ثبت رسانده و برای نخستین بار در این مراسم مورد ستایش قرار گرفت.
علیرضا افکاری آهنگساز آلبوم عاشقانه و محسن چاووشی برای آلبوم «من خود آن سیزدهم» به ترتیب به عنوان نفرات برگزیده شاخه کار‌شناسی و مردمی بهترین آهنگساز موسیقی پاپ انتخاب شدند.
تندیس طلایی بهترین آلبوم پاپ در بخش کارشناسی نیز به آلبوم عاشقانه ها با صدای احسان خواجه امیری رسید. آلبوم «من خود آن سیزده ام» با صدای محسن چاوشی نیز برنده تندیس طلایی بخش مردمی شد.
گروه دارکوب تندیس طلایی بهترین اجرای زنده موسیقی تلفیقی در بخش کارشناسی و گروه رستاک نیز تندیس طلایی این حوزه را براساس رای مردمی دریافت کردند.

این نخستین ابتکار بخش خصوصی صنعت و هنر موسیقی ایران در حالی به پایان رسید که شرکت کنندگان در این برنامه گفته اند با امید به آینده موسیقی ایران می نگرند.
XS
SM
MD
LG