لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

راه اندازی کمپین «سین هشتم» برای بی‌خانمان‌ها به ابتکار سینماگران ایران


راه اندازی کمپین «سین هشتم» برای بی‌خانمان‌ها به ابتکار سینماگران ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

سرپناه برای بی‌خانمان‌ها «سین هشتمی» است که امسال به سفره نوروزی خانواده‌های نوع‌دوست ایرانی افزوده شده است.

«سین هشتم» کارزاری بشردوستانه است، که به ابتکار رخشان بنی اعتماد، ناصر تقوایی، پرویز پرستویی و رضا کیانیان، از چهره‌های برجسته سینمای ایران، راه اندازی شده تا سرپناهی برای کارتن خواب‌ها و بی‌خانمان‌های ایران ساخته شود.

این سینماگران گفته‌اند با فروش جوایز دریافتی خود، نخستین گام را در راه پیشبرد این هدف برداشته‌اند.

چند روزی از راه اندازی این کارزار نگذشته و شمار بیشتری از فعالان سینما و تئاتر ایران به این کارزار خیرخواهانه پیوسته‌اند تا گامی نمادین در راه حل چالش بزرگ بی‌سرپناهی شماری از شهروندان تهرانی برداشته باشند. زیرا این روزها به تنهایی بیش از ۱۵ هزار شهروند پایتخت از جمله ۲ هزار دختر و زن با سن متوسط ۳۲ سال، بی‌خانمان یا به اصطلاح امروزی «کارتن خواب» هستند. شماری از این افراد، مادرانی هستند که نه تنها خود، بلکه فرزندانشان نیز از حقوق مدنی اولیه شان یعنی سرپناه امن محروم هستند.

گرچه ظاهرا مقام‌های حکومتی چشم بر این واقعیت بسته‌اند، اما هنرمندان و سینماگران ایرانی نمی‌توانستند به هنگام گذر از خیابان‌ها رو برگردانده و شاهد بی خانمانی مردمی باشند که به دلیل فقر مالی قادر به تامین سرپناه خود نیستند تا در آن احساس امنیت و آسایش کنند؛ و فراتر از آن، در شب عید مثل سایر مردم بتوانند کنار سفره هفت سینی باشند که نویدبخش خوشبختی، سعادت و رفاه در سال پیش روست.

همین چیزها بود که ناصر تقوایی و رخشان بنی اعتماد را به تالار شمس تهران کشاند تا در برنامه خیریه مؤسسه «طلوع بی نشان‌ها» با هدف تامین سرپناه بی‌خانمان‌ها همکاری کنند.

پس از نمایش فیلم «کاغذ بی خط» اثر ناصر تقوایی در این برنامه، رخشان بنی اعتماد اعلام کرد جایزه ویژه هیات داوران جشنواره «آسیا پاسیفیک» خود را که به خاطر فیلم «قصه‌ها» دریافت کرده بود، به حراج می‌گذارد تا در ساخت سرپناه برای زنان کارتن خواب همکاری کرده باشد.

شماری از سینماگران ایرانی، همراه با برخی از بازیکنان معروف فوتبال مانند آرش برهانی و وحید طالب لو، نیز در این مراسم شرکت داشتند.

به دنبال این رویداد، رضا کیانیان بازیگر برجسته و از پیشگامان همیشگی امور خیریه نیز گفت من هم می‌خواهم دو جایزه خود را که مربوط به فیلم «خانه‌ای روی آب» است، یعنی جوایز جشنواره فیلم فجر و خانه سینما، برای کمک به ایجاد سرپناه برای کارتن خواب‌ها به حراج بگذارم.

پرویز پرستویی ستاره نقش‌های ماندگار در سینمای ایران نیز از نخستین حامیان این کمپین اعلام کرد جایزه‌های بین المللی خود در جشنواره‌های رم، رباط، جیپور و بلگراد را برای فروش به نفع هموطنان بی‌خانمان اهدا می‌کند.

فاطمه معتمد آریا بازیگر محبوب ایرانی و برنده چندین جایزه بین المللی و داخلی با پیوستن به این کارزار خواهان مشارکت همه جانبه مردم در ساخت سرپناه برای کارتن خواب‌ها شد. خانم معتمدآریا در این باره نوشت: با جریان محترمی که هفته گذشته توسط خانم بنی اعتماد آغاز شد و آقای کیانیان هم آن را پی گرفت، من هم همراه خواهم شد و عزیزترین جایزه‌ای که تا امروز گرفته‌ام را به زنان و مردان سرزمینم، که از محلی برای سکونت محرومند و تنها سقف و سرپناهشان آسمان است، پیشکش می‌کنم.

بهمن فرمان آرا سازنده فیلم‌هایی همچون «خانه‌ای بر آب» نیز اعلام کرد جوایز خود را برای کمک به کارزار «سین هشتم» به فروش می‌رساند.

کارزار «سین هشتم» در نخستین روزهای آغاز به کارش با استقبال پرشور دیگر کارورزان سینما و تئاتر و مردم خیرخواه روبرو شده است. حرکتی که چالشی جدی برای دستگاه های ناکارآمد حکومتی مسئول این حوزه بشمار می‌آید.

دست اندرکاران این حرکت می‌گویند اگر کمپین گرفتار بهانه‌های امنیتی یا مقررات دست و پاگیر حکومتی نشود، گامی تاثیرگذار در تقویت هرچه بیشتر نهادهای مدنی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG