لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

میرسلیم و ولایتی، حمایت ویژه از کیارستمی را تکذیب کردند


در حالیکه ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان سینما، چندی پیش در سخنانی گفته بود وزارت امور خارجه وقت، عباس کیارستمی را حمایت کرده است، وزرای ارشاد و امورخارجه دولت هاشمی رفسنجانی حمایت خاص از کیارستمی را رد کردند.

مصطفی میرسلیم، که مسئولیت وزارت ارشاد را در زمان شرکت فیلم «طعم گیلاس» کیارستمی در جشنواره کن به عهده داشت، به هفته نامه تماشاگران امروز گفت که وزارت ارشاد برای ارسال این فیلم به جشنواره کن از سوی هیچ وزارتخانه یا نهادی تحت فشار نبود. علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت هم به این نشریه گفته است که مسئولان تخصصی سینما برای ارسال این فیلم به جشنواره کن تصمیم گرفته بودند.

ابراهیم حاتمی کیا چندی پیش در جشنواره فیلم مقاومت، با انتقاد از سخنان عباس کیارستمی درباره سینمای جنگ، از او با عنوان «عزیز کرده» یاد کرده بود و گفته بود که این کارگردان همواره مورد حمایت وزارت خارجه بوده است.

ظاهرا آقای حاتمی کیا به انتخاب فیلم «طعم گیلاس» آقای کیارستمی اشاره داشته است و انتخاب آن را به دلیل فشار وزارت امور خارجه دانسته است. فیلم طعم گیلاس به کارگردانی عباس کیارستمی، موفق شد سال ۱۹۹۷ در جشنواره کن به طور مشترک با یک فیلم ژاپنی نخل طلای بهترین فیلم را به دست بیاورد.

وزیر ارشاد دولت هاشمی رفسنجانی در واکنش به سخنان حاتمی‌کیا به نشریه تماشاگران امروز گفت که وی اجازه داده تا فیلم «طعم گیلاس» کیارستمی به جشنواره کن فرستاده شود و نیازی به دخالت دیگران نبوده است. مصطفی میرسلیم گفت: «خودمان تصمیم گرفتیم تا فیلم طعم گیلاس را به جشنواره‌های بین‌المللی بفرستیم، فشاری هم برای فرستادن یا نفرستادن فیلم‌ها از هیچ وزارتخانه دیگری نداشتیم».

علی اکبر ولایتی هم در این باره به این نشریه گفت: «در آن مقطعی که من وزیر خارجه بودم این فیلم برای حضور در جشنواره‌ای خارجی انتخاب شد. این تصمیم از سوی نهادهای متولی سینمای ایران تایید شده بود و مراجع تخصصی مثل وزارت ارشاد این فیلم را گزینش کرده بودند.

از توضیحات وزیر امور خارجه وقت اینگونه بر می‌آید که کیارستمی در آن زمان برای دریافت ویزای فرانسه و حضور در جشنواره کن با مشکل روبرو بوده است. او درباره نقش وزارت خارجه در آن مقطع گفت: «در فاصله کمی تا آغاز جشنواره آقای کیارستمی برای رفتن به جشنواره با مشکل روبرو بودند برای همین وزارت خارجه در این زمینه به ایشان کمک کرد و با رایزنی با کشور برگزار کننده جشنواره توانست شرایط حضور کیارستمی همراه با فیلم وی را در جشنواره فراهم کند.»

ولایتی اضافه کرد: «ما هیچ نقشی در نحوه فرستادن و انتخاب فیلم برای جشنواره نداشتیم».

آنگونه که گزارش نشریه تماشاگران امروز بر می‌آید، دلیل ارتباط وزارت خارجه وقت با عباس کیارستمی در سخنان حاتمی کیا، هم محلی بودن این دو است. تماشاگران نوشته است که کیارستمی و ولایتی هر دو از اهالی رستم‌آباد شمیران هستند هر چند که ولایتی با برادر کوچک کیارستمی، هم سن و دوست دوران نوجوانی بوده است.

XS
SM
MD
LG