لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

اسحاق جهانگیری: رشد اقتصادی ایران صفر خواهد بود


نرخ رشد اقتصادی ایران، در بسیاری از روزنامه های کشور، مانند دنیای اقتصاد، جهان صنعت، مردم سالاری، ابتکار، ایران، خراسان و تهران امروز، روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه اعلام شد.

روزنامه جهان صنعت، با عنوان«رشد اندک اقتصاد کشور» نوشت، «سرانجام بعد از سه سال سرگردانی اعداد و ارقام رشد اقتصادی کشور، منابع رسمی نرخ رشد اقتصادی را توسط معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کردند تا باب تازه‌تری درخصوص تحلیل ارقام اعلامی باز شود زیرا سه سالی می‌شد که این نرخ را اعلام نکرده بودند و اکنون فقط نرخ رشد سال ۸۸ را به صراحت اعلام داشته و گفته‌اند رشد با نفت سه و نیم درصد، بدون نفت چهار و سه دهم درصد و سال ۸۷ هم رشد اقتصادی اندک بوده است.»

خبرگزاری فارس، صبح روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، اعلام کرد، «در حالی مسئولان بانك مركزی روز گذشته نرخ رشد اقتصادی سال ۸۷ را اندك اعلام كردند كه خبرهای دريافتی فارس نشان می‎دهد برآورد اوليه بانك مركزی از نرخ رشد اقتصادی سال ۸۷ اندكی بيش از نیم درصد است.»

روزنامه ابتکار طی گزارشی در شماره روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، با عنوان «سرانجام رشد اقتصادی کشور اعلام شد» نوشت، «تأخير در اعلام نرخ رشد اقتصادی کشور که مهم‌ترين شاخص ارزيابی اقتصاد است، به رويدادی تکراری تبديل شد و بانک مرکزی که يکی از مراجع رسمی اعلام شاخص‌های اقتصادی کشور به ‌شمار می‌رود، كار را به جايی رساند كه حدود يك ماه پيش، صندوق بين‌المللی پول در گزارش جديد خود درباره اقتصاد ايران اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی ايران در سال گذشته به يک‌درصد کاهش يافته و پيش‌بينی کردكه نرخ رشد اقتصادی کشور در سال جاری صفر شود.»

روزنامه جام جم نیز روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، واکنش شمس الدین حسینی، را بازتاب داده است، که در آن وزیر امور اقتصادی و دارایی، و سخنگوی اقتصادی دولت، اعلام نرخ رشد صفر در صدی از سوی صندوق بین المللی پول را یک کار سیاسی ارزیابی کرده است.

این سخنان در حالی بیان می شود، که به گزارش سایت آرمان ایران، که عصر روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه انتشار یافت، اعتماد به آمارهای دولتی زیر صفر است. به نوشته این سایت، «آنچه مردم نیازمند آن هستند برخوردی صادقانه و ارایه آماری بدون دستکاری می باشد. رشد اقتصادی و رفع بیکاری چیزی نیست که آمارها بتوانند آن را نشان بدهند و مردم از لمس آن ناتوان باشند. مهمترین تنزل آماری سقوط منحنی نمودار اعتماد مردم به پایین ترین حد خود از ۳۲ سال پیش تا به امروز می باشد. چه کسی به فکر چاره این مشکل بزرگی است که چون موریانه تاروپود کشور را مورد هجوم قرار داده است؟»

همین پایگاه خبری تحلیلی، روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در گزارشی دیگر از قول اسحاق جهانگیری، وزیر صنایع و معادن دولت سید محمد خاتمی، از رشد صفر در صدی اقتصاد ایران در سال جاری خبر داده است.

XS
SM
MD
LG