لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

دیپلماسی دیجیتالی کانادا در قبال ایران


کانادا مصمم است تا نه به شیوه های سنتی و اعزام سفیر و فرستاده های دیپلماتیک و بلکه به شیوه های مدرن و با بهره گیری از شبکه های اجتماعی و برقراری ارتباط مستقیم با ایرانیان، مناسبات خود را با ایران احیا کند.

تورنتو روزهای ۱۰ و ۱۱ مه میزبان کنفرانسی زیر عنوان «گفتگوی جهانی: آینده ایران» است. این همایش با همکاری وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا و مرکز مانک در امور بین المللل در دانشگاه تورنتو و به هدف برقراری ارتباط با ایرانیان و الهام بخشیدن به آن ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده در ایران برگزار می شود.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در مراسم افتتاحیه این همایش دو روزه گفت «ما در کنار فعالان شجاع داخل ایران، دوشادوش ایرانی تباران مهاجر در کانادا و با افراد آزادی خواه سراسر جهان می ایستیم، افرادی که خواهان آینده روشن تری برای کشورشان هستند».

در شرایطی که ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار می شود، وزیر امور خارجه کانادا در سخنرانی روز اول این همایش اذعان کرد «کانادا باید برای حمایت از میلیون ها ایرانی که در اعتراض به نتایج انتخابات سال ۲۰۰۹ به خیابان ها آمده بودند، اقدامات بیشتری انجام می داد».

آقای برد در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت «جامعه بین الملل باید هم اکنون به پا خیزد و از فعالان و نیز مدافعان حقوق بشر داخل ایران دفاع کند». او یادآوری کرد حکومت ایران نیز باید به درخواست های مردم خود توجه کند.

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا افزود (حکومت ایران) به جای به هدر دادن منابع ارزشمند و تلاش برای مسدود و محدود کردن اینترنت باید نقاب سرکوبگرانه ظلم و ستم را از چهره بردارد و به جامعه ای آزاد بدل شود».

آقای برد گفت «ما می دانیم که تشنه آزادی هستند و ... پیام ساده ما به مردم ایران این است که کانادا از شما حمایت خواهد کرد و ... وظیفه ما این است که آزادی هرگز از زبان فارسی و از دل های ایرانیان زدوده نشود و من می دانم که این خواست با اقدام دولتی که مناسبات خود را سال گذشته با این حکومت قطع کرد، مغایر است».

وزیر امور خارجه کانادا خاطرنشان کرد «اما تصمیم ما برای تعطیلی سفارت کانادا در تهران، برای آسیب زدن به مردم ایران، لطمه زدن به اسلام شیعه و تمدن جهانی غنی ایران نبود، بلکه به هدف محافظت از مردان و زنان شجاعی بود که به کشور خود خدمت می کنند و جان دیپلمات های ما در معرض خطر فزاینده قرار داشت، ما شاهد بودیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج با مردم ایران چه کردند، ما شاهد مستحکم تر شدن مواضع روحانیون سرکوبگر و دیکتاتوری نظامی حاکمیت بودیم».

او افزود «ما اقدامات حکومت ایران را محکوم کردیم و هیچگاه ایمان خود به مردم ایران را از دست ندادیم و می خواهیم مناسبات و روابط خود را با مردم ایران و فارغ از فیلترهای حکومتی توسعه دهیم».

جان برد ضمن فراخوان برای همکاری جامعه بین الملل و وزرای امور خارجه کشورهای دیگر خواهان اتخاذ مواضع محکم تری برای حمایت از مردم ایران شد و گفت راهکارهای پیش ما این است که از حکومت تهران می خواهیم تا سانسور اینترنت و سایر رسانه ها را لغو کند، زندانیان سیاسی را آزاد کند و راه را برای حضور ناظران انتخاباتی مستقل هموار کند و اجازه دهد نامزدهای انتخاباتی آزادانه با مردم ارتباط برقرار کنند. راهکار دیگر برقراری ارتباط مستقیم با فعالان ایرانی، احترام و توجه و افتخار به ندای دموکراتیک مردم این کشور، یافتن شیوه هایی برای محافظت از ندای مخالفان و افراد شجاعی است که در مورد بسیج، دارایی های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حاکمیت سرگوبگران بر ایران شجاعانه و بی پرده سخن می گویند».

یک مقام دولتی دست اندر کار در برگزاری این کنفرانس دو روزه به روزنامه اتاوا سیتی زن گفته است «آنچه که ما طی چند هفته گذشته شاهد بوده ایم، شاهدی برای تایید هراس حکومت (ایران) از صدای مردم ایران است».

این مقام که به شرط افشا نشدن نامش با خبرنگار این روزنامه گفتگو کرده، تاکید کرده است «مردم ایران به سلاح نیاز دارند اما آن ها به سلاح های سبک و یا جنگ افزارهای سنگین نیاز ندارند، مردم ایران به ابزاری همچون اینترنت آزاد، توانایی گفتگوی بی قید و شرط و محدودیت نیاز دارند، مردم داخل ایران باید بتوانند نداهای دموکراتیک خارج از کشور را بشنوند و قادر باشند تا در یک گفتگوی آزاد در مورد آینده کشورشان صحبت کنند».

مقامات کانادا به چالش های پیش رو در زمینه آزادی اینترنت و برقراری ارتباط با مردم داخل ایران اذعان می کنند و معتقدند ارسال پیام ما به ایران و برقراری گفتگو مستلزم همکاری با ایرانیان مقیم کانادا است که هنوز مردم با داخل کشور ارتباط دارند.

مقامات دولت کانادا اعلام کرده اند دانشگاه تورنتو به هدف حصول اطمینان از امنیت و به دام نیافتادن ایرانیانی که قصد شرکت در جلسات بحث و گفتگوی اینترنتی این همایش را دارند، اقدامات دیجیتالی احتیاطی اتخاذ کرده است.

کانادا سپتامبر سال گذشته کلیه مناسبات سیاسی و دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. دولت محافظه کار بر سر قدرت در اتاوا در اقدامی بی سابقه همه دیپلمات های جمهوری اسلامی را از کشور اخراج کرد، سفارت ایران در کانادا را تعطیل کرد و سفارت کانادا در ایران نیز تعطیل شد. اقدام دولت کانادا برای قطع کامل روابط با ایران شگفتی صاحبنظران امور بین الملل را برانگیخت و رسانه های این کشور پرسش های بسیاری را در مورد انگیزه دولتمردان اتاوا مطرح کردند.
XS
SM
MD
LG