لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

جامعه جهانی بهایی خواستار آزادی رهبران بهایی شد


جامعه جهانی بهایی خواستار آزادی رهبران بهایی شد
جامعه جهانی بهایی خواستار آزادی رهبران بهایی شد

«جامعه جهانی بهایی» در نامه ای سرگشاده به آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، خواستار رعایت حقوق شهروندان بهایی در ایران و همچنین آزادی فوری ده نفر از بهاییان از جمله هفت رهبر جامعه بهایی ایران شد.

به گفته این سازمان، فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، بهروز توکلی، وحید تیزفهم، جمال الدین خانجانی، سعید رضایی و عفیف نعیمی از اعضای «هیئت یاران» بوده اند که مسوولیت امور روحانی و اجتماعی جامعه بهایی ایران را بر عهده داشته اند. آنان که حدود سه سال است در بازداشت به سر می برند، به تحمل ۱۰سال حبس محکوم شدند.

مقامات جمهوری اسلامی این هفت نفر را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده اند. اما این اتهام از سوی جامعه جهانی بین المللی رد شده است.

جامعه جهانی بهایی در نامه خود که رو نوشتی از آن را به سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد فرستاده است، محاکمه رهبران بهایی را عاری از اصل بی طرفی دانسته است.

به گفته جامعه جهانی بهایی، هفت رهبر بهایی تقاضای محاکمه علنی کرده بودند، اما قضات دادگاه تقاضای ناظران از جمله هیئت های دیپلماتیک برای حضور در دادگاه را نپذیرفتنند و به جز فیلم برداران دولتی، مانع حضور خبرنگاران شدند.

در نامه جامعه جهانی بهایی آمده است هفت رهبر بهایی در دادگاه تجدید نظر از اتهامات جاسوسی و هم دستی با دولت اسراییل و دادن اسناد سری به اتباع خارجی تبرئه شده بودند.

در بخش دیگری از این نامه، ماموران وزارت اطلاعات به انجام شیوه های ناشایست در ارتباط با هفت رهبر بهایی متهم شده اند که از آن جمله به بازداشت غیر قانونی، محروم کردن بازداشت شدگان از دسترسی به وکیل، رفتارهای بدور از موازین رایج مدنی و مجبور کردن متهمان به اعترافات بی اساس اشاره شده است. جامعه جهانی بهایی همچنین از شرایط بد و غیر بهداشتی هفت رهبر بهایی در زندان گوهردشت انتقاد کرده است.

جامعه جهانی بهایی در نامه سرگشاده خود از آنچه پخش توهین و ناروا نسبت به عقاید بهاییان و تحریف تاریخ دینشان از رسانه دولتی ایران خوانده، انتقاد کرده و خواستار آزادی سه بهایی دیگر به نام های هاله روحی، رها ثابت و ساسان تقوا شده است. این سه تن در زندانی در شیراز هستند. جامعه جهانی بهایی می گوید آنان در سواد آموزی به کودکان مناطق فقیر فعال بودند.

تخمین زده می شود حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می کنند. وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره آزادی های مذهبی در جهان که اخیرا منتشر کرده است، اعلام کرده است از ژانویه سال جاری میلادی، ۵۰ بهایی در ایران دستگیر شده اند و تعداد دیگری نیز در زندان هستند.

XS
SM
MD
LG