لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

کلینتون: رژیم های خودکامه و گروه های افراطی آزادی مذهبی را تهدید می کنند


کلینتون: رژیم های خودکامه و گروه های افراطی آزادی مذهبی را تهدید می کنند
کلینتون: رژیم های خودکامه و گروه های افراطی آزادی مذهبی را تهدید می کنند

وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سالانه خود را درباره آزادی مذهبی در سراسر جهان منتشر کرده است، و با نگرانی وضع در هشت کشور- ایران، برمه، چین، اریتره، کره شمالی، عربستان سعودی، سودان و ازبکستان - را یاد آور می شود.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت گزارش هایی که از چین می رسد حاکی است مقامات امنیتی راهبان بودایی، گروه های مسیحی ثبت نشده، و مسلمانان اویغور را آزار می دهند. او گفت رژیم های خود کامه و گروه های افراطی خشن در بخش های گوناگون جهان آزادی مذهبی را تهدید می کنند.
گزارش می گوید در میان کشورهای مورد نگرانی، در سطح فوق العاده پایین احترام به آزادی مذهبی در کره شمالی تغییری صورت نگرفت. در ایران، بی احترامی دولت به آزادی مذهبی همچنان ادامه یافت.
گزارش می گوید عناصر افراطی اسلامی در عراق فشار فوق العاده ای بر افراد و گروه ها برای رعایت تعبیرهای افراطی اسلام وارد آوردند، و خشونت فرقه ای بر توانایی مردم که بتوانند شعائر مذهبی خود را آزادنه انجام دهند، اثر گذاشته است.
در جای دیگر، گزارش می گوید پرونده دولت مصر در آزادی مذهبی همچنان «ناهنجار» است، و مسیحیان و بهاییان با تبعیض روبرو هستند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید مناسبات بین جوامع مذهبی در پاکستان همچنان متشنج و تبعیض در جامعه گسترده بود. با این حال، یاد آور می شود دولت گام هایی برای احترام به آزادی مذهبی برداشته است.
گزارش که به کنگره آمریکا تسلیم می شود، دوره اول ژوئیه ۲۰۰۹ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۰ را در بر می گیرد.

XS
SM
MD
LG