لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

بستنی کیلویی ۱۷۰ هزار تومان؛ مقام صنفی: همه مواد اولیه گران شده‌ است


بستنی سنتی ایرانی

یک مقام صنفی در ایران از افزایش قیمت بستنی به دلیل بالا رفتن شدید قیمت همه مواد اولیه تهیه آن و همزمان کاهش فروش این محصول خبر داد.

محسن مبرا، رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان آب‌میوه، بستنی، و کافی‌شاپ تهران، با اشاره به قیمت بستنی در بازار، به خبرگزاری «ایلنا» گفت که قیمت بستنی سنتی زعفرانی ویژه خامه‌ و پسته‌دار و بستنی میوه‌ای ویژه به «کیلویی «۱۷۰ هزار تومان» رسیده است.

او با اشاره به این که قیمت شکر، مغز پسته، زعفران، و شیر بعد از فروردین افزایش یافته است، گفت که قیمت مغز پسته بعد از فروردین به بالای یک میلیون تومان رسید و شیر خام هم کیلویی ۱۵ هزار تومان شد.

مبرا «تورم» را عامل اصلی کاهش فروش بستنی دانست و افزود که سال گذشته (تابستان ۱۴۰۱) خرید بستنی حدود «۲۰ درصد» کاهش پیدا کرد.

محمدعلی کمالی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی کشور، نیز پیشتر در گفت‌وگویی رادیویی گفته بود که «سرانه مصرف مرغ» نسبت به سال قبل «۶ کیلوگرم» کاهش یافته است.

بررسی‌های «صدای آمریکا» در این زمینه، حاکی از آن است که تورم عمومی «بالای ۴۰ درصد» در سال‌های اخیر و صعود تورم خوراکی‌ها به «بالای ۷۰ درصد»، با «کاهش دسترسی» به مواد غذایی و رواج «سوء تغذیه»، زندگی و سلامت بخش قابل توجهی از مردم را «تحت تاثیر» قرار داده است.

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی دولت جمهوری اسلامی، «۱۵ درصد» کودکان ایران از «سوءتغذیه» رنج می‌برند و «۱۱ درصد» دیگر نیز با مشکل «کم‌وزنی» مواجه شده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، و مدیران ارشد او از خرداد ۱۴۰۰ و میانه تبلیغات انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری، همواره وعده رونق‌بخشی «سریع و انقلابی» به اقتصاد ایران، «تک رقمی» شدن تورم و «رفع فقر مطلق» در سطح جامعه را داده‌اند.

XS
SM
MD
LG