لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

یکی دیگر از سرداران سپاه پاسداران بر صندلی ریاست مجلس؛ قالیباف و پرونده قطور اتهامات اقتصادی


نمایندگانی که در کم‌مشارکت‌ترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی به دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرده‌اند محمدباقر قالیباف، سردار سپاه، را برای یک سال به ریاست مجلس برگزیدند؛ سرداری که در رقابت با حسن روحانی و ابراهیم رئیسی سودای رسیدن به ریاست جمهوری را داشت، اما حالا هر سه در تقسیم قدرت به سبک جمهوری اسلامی، عهده‌دار ریاست سه قوه شده‌اند.

در جلسه روز پنج شنبه ۸ خرداد مجلس شورای اسلامی محمد باقر قالیباف با کسب ۲۳۰ رای از مجموع ۲۶۷ رای توانست در رقابت با فریدون عباسی و مصطفی میرسلیم برای یک سال به ریاست مجلس شورای اسلامی برسد.

قالیباف ۵۹ ساله پس از طی مدارج در سپاه پاسداران و رسیدن به فرماندهی نیروی هوایی سپاه در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ به نیروی انتظامی منتقل شد و پنج سال فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شد. پس از آن بود که او ترجیح داد به جای لباس نظامی و انتظامی کت و شلوار بپوشد و این بار با تاکید بر استفاده از عنوان «دکتر خلبان» برای خود در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ پیروز نشد، اما به عنوان شهردار تهران انتخاب شد تا ۱۲ سال شهردار پایتخت باشد و دو بار دیگر برای کسب ریاست قوه مجریه تلاش کند. او در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شد و در اولی شکست خورد و در دومی به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد تا هر دو بار مقابل حسن روحانی شکست خورده باشد. با این حال هر سه آنها امروز روسای سه قوه نظام حاکم بر ایران هستند.

این سردار سپاه که رابطه نزدیکی با سردار قاسم سلیمانی - تروریست شناخته شده بین‌المللی که با دستور پرزیدنت ترامپ حذف شد – داشت، فردی نزدیک به راس هرم قدرت جمهوری اسلامی نیز محسوب می‌شود و اگرچه از حمایت علنی در انتخابات برخوردار نشده، اما با وجود اتهامات پرشمار مالی هیچ گاه گزندی به او نرسیده است.

در شهریور ۱۳۹۵ با افشای گزارش سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر واگذاری املاک و زمین‌هایی در تهران با «تخفیف ویژه پنجاه درصدی» به برخی اعضای شورای شهر،‌ مدیران شهرداری، نهادی در قوه قضاییه، و حتی برخی خبرنگاران صدا و سیما احتمال محاکمه قالیباف مطرح شد؛ اما در نهایت با وجود این که شخص قالیباف، وقوع «تخلف» را تایید کرد، اما روزنامه‌نگار افشاکننده این اسناد بازداشت شد و قوه قضائیه تهدید کرد با رسانه‌های افشاکننده این اسناد برخورد می‌کند. حتی مجلس شورای اسلامی آن دوره هم تحقیق و تفحص در این زمینه را رد کرد.

جذب مداحان با حقوق‌های میلیونی در متروی تهران یکی دیگر از پرونده‌های بی‌سرانجام دوران شهرداری قالیباف است و موسسه خیریه‌ای به مدیریت زهرا مشیر، همسر قالیباف، که تنها از شهرداری تهران ۶۰ میلیارد تومان بودجه گرفته یکی دیگر از ابهاماتی است که هیچ‌گاه درباره آن شفاف سازی نشده است.

از همه مهمتر سردار عیسی شریفی، قائم مقام سردار قالیباف در شهرداری تهران، اکنون سه سال است که در پی پرونده‌ای مبهم و آن طور که رسانه‌های ایران می‌گویند به دلیل اتهامات مالی در زندان است؛ اما باز هم گزندی به قالیباف نرسیده است.

از امروز محمدباقر قالیباف با پرونده قطور اتهامات اقتصادی در جایگاه رئیس مجلس شورای اسلامی می‌نشیند؛ جایگاهی که پیش از این در اختیار علی لاریجانی، یکی دیگر از سرداران سپاه، بود که او هم مشابه قالیباف با بر تن کردن کت و شلوار سودای ریاست جمهوری داشت، اما به ریاست مجلس شورای اسلامی اکتفا کرد.

وزارت خارجه آمریکا انتخابات در جمهوری اسلامی را «روندی ساختگی و ریاکارانه» می‌داند که «نه آزاد است و نه منصفانه» و منصوبان رهبر جمهوری اسلامی «صداهای مردم ایران را خاموش و مشارکت سیاسی آنها را محدود» می‌کنند.

مهدی فلاحتی در برنامه صفحه آخر اردیبهشت ۱۳۹۶ نیز به مرور کارنامه محمدباقر قالیباف پرداخت که می‌توانید آن برنامه را این‌جا ببینید:

صفحه آخر ۲۱ آوریل ۲۰۱۷: بخشی از کارنامه محمدباقر قالیباف
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG