لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

دو زندانی سیاسی کُرد در زندان ارومیه بعد از رد درخواست آزادی مشروط اعتصاب غذا کردند


دو زندانی سیاسی کرد به نام‎های «بشیر پیرماوانه» و «رحمی تورگوت»، در اعتراض به عدم موافقت مقامات مسئول با درخواست آزادی مشروط‌ شان دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، بشیر پیرماوانه و رحمی تورگوت، دو زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان ارومیه روز دوشنبه ۳۱ تیر با انتشار یک نامه به صورت رسمی اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

یک منبع مطلع دلایل اعتصاب غذای این دو زندانی سیاس را به شبکه حقوق بشر کردستان اینگونه عنوان کرد که، «رحمی تورگوت» شهروند کرد تبعه ترکیه خواستار آزادی مشروط خود و یا انتقال به یکی از زندان‌های کردستان ترکیه شده «بشیر پیرماوانه» نیز با گذشت بیش از نیمی از دوره محکومیت خود خواستار آزادی مشروط شده است و در نهایت به دلیل مخالفت مقامات مسئول اقدام به اعتصاب غذا کرده‌اند.

بشیر پیرماوانه، اسفند ماه سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت و به اتهام «همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد» به پنج سال زندان محکوم شد. حکم صادره با توجه به عدم اعتراض این زندانی سیاسی و قانون تسلیم به رای به چهار سال کاهش پیدا کرد.

رحمی تورگوت شهروند کرد تبعه ترکیه نیز، خردادماه ماه سال ۱۳۹۶ پس از سفر قانونی به ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد» به پنج سال زندان محکوم شده است.

پیش از این نیز، روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه نیز تعدادی از زندانیان سیاسی اهل سنت زندان رجایی شهر کرج به دلیل عدم توجه مسئولان این زندان به مشکلاتی همچون کمی جا، نبود تلفن و هواخوری مناسب، دست به اعتصاب غذا زدند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG