لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

مصرف ماده شیشه میان دانش آموزان ایرانی دو برابر شد


مصرف شیشه در میان دانش آموزان ایرانی دوبرابر شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

یک مقام سازمان مبارزه با مواد مخدر در ایران می گوید مصرف شیشه میان دانش آموزان ایرانی دو برابر شده و هم اکنون ۷۰ الی ۸۰ هزار نفر از دانش آموزان این ماده را مصرف می‌کنند.

کاهش سن اعتیاد در ایران با واکنش مقامات روبرو شده است.

محمد زید‌وند، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با اعلام این ‌که سالانه ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار نفر در ایران به چرخه اعتیاد و مصرف روانگردان‌های صنعتی وارد می‌شوند به خبرگزاری ایسنا گفته است سن اعتیاد در بین دختران نیز به ۱۵ الی ۱۹ سال کاهش پیدا کرده است.

این برای چندمین بار در روزهای اخیر است که مقامات ایران نسبت به افزایش مصرف مواد مخدر و کاهش سن مصرف آن ابراز نگرانی می کنند.

هفته گذشته علی‌هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود ۴ میلیون معتاد در ایران وجود دارد و روزانه ۱۰۰ نفر در ایران مصرف مواد مخدر را آغاز می‌کنند. او سن آغاز استعمال مواد مخدر در ایران را ۱۵ سال و و زنان را ۱۰ درصد از کل مصرف‌کنندگان اعلام کرد.

آقای هاشمی همچنین از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد در این حوزه انتقاد کرده و گفته بود دولت پیشین با آمارسازی سعی داشت آمار معتادان در ایران را کمتر از میزان واقعی نشان دهد. به گفته آقای هاشمی تعداد معتادان ایران در ابتدای دولت احمدی نژاد ۲.۵میلیون نفر بود که تنها ۷۵۰ هزار نفر اعلام شد.

با وجود اینکه به گفته مقامات ۹۰ درصد مواد مخدر ایران از کشور همسایه افغانستان وارد کشور می شود، مواد مخدر شیمیایی مثل شیشه در داخل ایران تولید می شود.

بالا رفتن آمار مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران تاثیر مستقیمی بر زندگی میلیون ها خانوار ایرانی دارد. طبق آمارهای دولتی علت زندانی شدن ۷۰ درصد زندانیان در ایران مواد مخدر است و بیش از ۸۰ درصد اعدام ها در ایران نیز به جرائم مربوط به مواد مخدر ارتباط دارد.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG