لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۸

زرتشتیان از سراسر جهان به زیارت پیر سبز رفتند


عکس آرشیوی از زیارتگاه «پیر سبز» یا « چک چک»، از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان، در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد.
عکس آرشیوی از زیارتگاه «پیر سبز» یا « چک چک»، از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان، در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد.
پیروان آیین زرتشتی از سراسر جهان این هفته برای برگزاری مراسم سنتی سالانه خود به زیارتگاه «پیر سبز» در نزدیکی شهر اردکان رفتند.

مراسم دعا و نیایش زرتشتیان هر سال در روزهای ۲۴ تا ۲۸ خرداد در این زیارتگاه برگزار می شود.

به باور زرتشتیان هنگام حمله اعراب به ایران، نیک بانو، شاهزاده زرتشتی و کوچکترین دختر یزدگرد سوم پادشاه ساسانی از دست مسلمانان فرار کرد و در نزدیکی اردکان در کوهستان مخفی شد و برای نجات به نیایش پرداخت. زرتشتیان می‌گویند کوه به طور معجزه آسایی دهان بازکرد و شاهزاده را پناه داد. از آن زمان این محل به نام «پیر سبز» یا «پیر چک چک» زیارتگاه زرتشتیان است.

آب چشمه‌ای در آن نزدیکی، قطره قطره بر سقف زیارتگاه می‌چکد، و نام «پیر چک چک» از آنجا آمده است. بنا بر افسانه‌های قدیمی، آب این چشمه «اشکی است که کوه در سوگ شاهزاده نیک بانو» می افشاند. درخت تناوری که در آن نزدیکی قد برافراشته به روایت زرتشتیان از چوبدستی روئیده که نیک بانو در زمین فرو کرده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از این مراسم از قول اردشیر خورشیدیان، موبد زرتشتی که مراسم امسال را اجرا می‌کرد نوشت «همه ما برای بزرگداشت نیک بانو و پاسداشت ریشه‌های پارسی مان اینجا جمع شده‌ایم.» موبد خورشیدیان لباس سفیدی به نشانه پاکی و صفا بر تن داشت.

بعضی از زائران شب را در خیمه‌هایی می‌گذرانند که در استراحتگاهی به همین منظور در پای کوه بنا شده اند.

دین زرتشتی آئین یکتاپرستی است که حدود ۳۸۰۰ سال پیش توسط زرتشت پیامبر معرفی شد و تا پیش از حمله اعراب به ایران، مذهب غالب در ایران بود.

به گزارش آسوشیتدپرس از بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران، و بویژه در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، عده زیادی از زرتشتیان و پیروان دیگر ادیان به خاطر محدودیت‌های اجتماعی ناگزیر از مهاجرت از کشور شدند. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی جمعی از اقلیت زرتشتی به کشور بازگشته‌اند.

علی یونسی رئیس پیشین وزارت اطلاعات و یکی از مشاوران حسن روحانی با اعلام این خبر گفت «مهاجرت زرتشتیان از ایران در سال گذشته متوقف شد و این روند جهت عکس پیدا کرد. ما به درخواست‌های آنان گوش می‌کنیم و در پی راه‌های قانونی برای حل مشکلات آنها هستیم.»

آسوشیتدپرس از قول اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس ایران نوشت زرتشتیان به خاطر دینشان به پست‌های بالای دولتی دسترسی ندارند، و «ما با دولت کار می کنیم تا راهی قانونی برای این موضوع و دیگر مسائلمان پیدا کنیم.»

آقای اختیاری از زرتشتیان ساکن کشورهای خارج خواست تا به ایران بازگردند و به حدود ۲۵ هزار زرتشتی باقی مانده در کشور بپیوندند و خطاب به آنها گفت «مطمئن باشید که ما با آغوش باز پذیرای شما خواهیم بود.»
XS
SM
MD
LG