لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

آتش بی‌سابقه به جان جنگل‌های مریوان؛ سپاه پاسداران در مظان اتهام


تلاش گروه‌های مردمی برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های اطراف مریوان
تلاش گروه‌های مردمی برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های اطراف مریوان

انجمن سبز چیا، یک سازمان مردم‌نهاد فعال در زمینه محیط زیست، روز دوشنبه با انتشار تصاویری ماهواره‌ای اعلام کرد تا کنون بیش از دو هزار هکتار از جنگل‌های اطراف شهرستان مریوان طعمه آتش شده‌اند.

این آتش‌سوزی بی‌سابقه که از روز پنجشنبه ١٢ مرداد از جنگل‌های بلوط اطراف روستاهای دره‌وران و آسنه‌وه و منطقه سرشیو آغاز شد و به دیگر مناطق سرایت کرده، به‌رغم تلاش شبانه‌روزی فعالان محیط زیستی، هنوز به طور کامل مهار نشده است.

گرمای هوا و وزش بادهای شدید نیز مزید بر علت شده و مهار آتش را بیش از پیش دشوار کرده‌اند.

اما درختان تنها قربانیان این «فاجعه زیست محیطی» نیستند و تا کنون مارها، لاک‌پشت‌ها، و سنجاب‌های زاگرس‌نشین زیادی در شعله‌های این آتش زنده زنده سوخته‌اند.

  • کارزار مردمی برای مهار آتش

اقشار و اصناف مختلف شهرستان مریوان اعم از دانشجویان، معلمان، روحانیون، مهندسان، ورزشکاران، کولبران، صاحبان کسب‌وکار، و زنان و مردان ناامید از «انفعال» جمهوری اسلامی در قبال این آتش‌سوزی بی‌سابقه، خود آستین‌ها را بالا زده‌اند و با بهره‌بهرداری از امکاناتی اولیه همچون بیل، کلنگ، و دستگاه دمنده هوا به جنگ آتش رفته‌اند.

از نکات حائز اهمیت حضور گسترده زنان است که در زمینه خاموش کردن آتش، امدادرسانی، و تهیه و انتقال خوراک برای افراد در خط مقدم مهار آتش بسیار «نقش پررنگی» ایفا کرده‌اند.

جمعی از زنان داوطلب در حال تلاش برای مهار آتش‌سوزی اطراف مریوان
جمعی از زنان داوطلب در حال تلاش برای مهار آتش‌سوزی اطراف مریوان

یک فعال عضو انجمن سبز چیا با انتشار ویدیویی در این ارتباط گفت: «از همان ساعات اولیه وقوع آتش‌سوزی، بسیاری از مردم پیرو فراخوان این نهاد فعال در زمینه محیط زیست برای مهار آتش‌سوزی به منطقه اعزام شدند.»

به گفته او، مریوانی‌ها به تنهایی نتوانسته‌اند این آتش‌سوزی را مهار کنند و داوطلبانی از شهرهای بانه، قروه، سنندج، سقز، کامیاران، کرمانشاه، ایلام، ارومیه، و شیراز به کمک مریوانی‌ها شتافته‌اند.

این فعال محیط زیستی می‌افزاید در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ داوطلب آماده اطفای آتش‌سوزی‌های احتمالی دیگر هستند.

  • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مظان اتهام

یک فعال محیط زیستی مریوانی، با اسم مستعار «باور مریوان» که خود در کارزار اطفای این حریق گسترده مشارکت کرده، روز دوشنبه در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «باور عمومی مردم منطقه این است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عامل این آتش‌سوزی است.»

به گفته او، در پی بالاگرفتن انتقادها پس از چند روز از آغاز آتش‌سوزی، چند بالگرد سپاه پاسداران برای کمک به داوطلبان محلی به منطقه اعزام شدند که آن هم اقدام به آب‌پاشی در مناطقی کردند که یا آتشی در آنجا وجود ندارد و یا اینکه آتش در آنجا مهار شده است.

«باور مریوان» در ادامه گفته‌هایش به «انفعال» و ناکارامدی جمهوری اسلامی تنها در مریوان، بلکه در قبال محیط زیست کل کشور از جمله دریاچه ارومیه و سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

لازم به ذکر است همزمان با آتش‌سوزی‌ها، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت دست‌کم پنج فعال محیط زیستی به نام‌های آزاد روحی، لایق احمدی، سرکوت عبادی، دلیر محمدی، و آلان اردشیری کرده‌اند.

  • واکنش‌های کاربران

آتش سوزی‌های گسترده در مریوان و همچنین تصاویر مربوط به تلاش و همدلی فعالان محیط زیست و داوطلبان مردمی، با واکنش کاربران ایرانی مواجه شده است.

کاربری به اسم حمیدرضا با انتشار عکسی از آتش‌سوزی گفته است: «آخرین مسافرت جاده‌ای که تو ایران رفتم مریوان بود، همین جنگل‌هایی که چند روزه داره میسوزه.»

ساسان امجدی نیز با انتشار ویدیویی از آتش‌سوزی در جنگل‌های روستای دره‌وران گفته است: «بە هرجای این سرزمین کە نگاە می‌کنی آتش است و خون است و رنج!»

کولبرنیوز نیز ویدیویی از فعالان محیط زیستی منتشر کرده که در میانه تلاش برای آتش‌سوزی، یک لاک‌پشت تشنه را سیراب می‌کنند.

طبق خبرهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، جمعی از فعالان مریوانی در اعتراض به رویکرد ناکارامد جمهوری اسلامی در قبال آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های مریوان، با انتشار فراخوانی خواستار اعتصاب سراسری و بستن مغازه‌ها در روز سه‌شنبه ١٧ مرداد شده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG