لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

بازداشت پنج فعال محیط زیستی در مریوان همزمان با تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های کردستان


آتش سوزی در جنگل‌های مریوان
آتش سوزی در جنگل‌های مریوان

همزمان با ادامه آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان، منابع حقوق بشری از بازداشت پنج فعال زیست‌محیطی اهل مریوان در روزهای گذشته خبر داده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ۱۴ مرداد، نام بازداشت‌شدگان را آزاد روحی، لایق احمدی، سرکوت عبادی، آلان اردشیری و دلیر محمدی ذکر کرده است.

بنا بر این گزارش، ماموران وزارت اطلاعات با توسل به خشونت این پنج نفر را در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ۱۱ و ۱۲ مرداد، بازداشت کرده‌اند.

تاکنون از اتهامات بازداشت‌شدگان و محل نگهداری آنها خبری منتشر نشده است.

به گزارش هه‌نگاو، دو تن از این افراد، آزاد روحی و لایق احمدی، پیشتر هم از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده بودند.

منصور سهرابی، کارشناس بوم شناسی و محیط زیست، با اشاره به بازداشت فعالان محیط زیستی می گوید که حکومت ایران فعالیت مردمی در خاموش کردن آتش را هم امنیتی کرده است.

از سوی دیگر، مدیرعامل «انجمن سبز چیا»، از نهادهای مردمی در مریوان، در پیامی ویدیویی وسعت و عمق آتش‌سوزی کنونی در جنگل‌های مریوان را در تاریخ این شهر بی سابقه توصیف کرده است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم روز شنبه ۱۴ مرداد، در سومین روز از آتش‌سوزی، از فعالیت «انجمن سبز چیا» برای سازماندهی مردمی و مهار آتش در کردستان خبر داده‌اند.

همزمان خبرگزاری تسنیم با اشاره به تداوم آتش‌سوزی در جنگل های روستاهای مرزی گماره‌لنگ، دره‌وران و آسن‌آباد در کردستان گزارش داده که تاکنون بیش از دویست هکتار از اراضی جنگلی طمعه حریق شده‌اند.

خسارت ناشی از این آتش‌سوزی به دلیل تداوم آن هنوز مشخص نشده است.

جنگل‌های کردستان همواره در معرض آتش سوزی قرار دارند و در اواخر تیرماه سال جاری هم جنگل‌های مریوان در مناطقه کلکه جان، دارسیران، پیله و کانی میران دچار حریق شده بودند.

XS
SM
MD
LG