لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

آتش‌سوزی وسیع و انفجار مین در جنگل‌های مریوان


آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان
آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان

وسعت «بسیار زیاد» آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان همراه با انفجار چندین مین در این منطقه مرزی، عملیات مهار آتش را تقریبا غیرقابل کنترل کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان روز جمعه ۱۳ مرداد از انفجار چند مین در منطقه «آسن‌آباد» بر اثر ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان از روز گذشته و درخواست اعزام سومین بالگرد برای اطفای حریق خبر داده است.

سعید کریمی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، منطقه «آسن‌آباد» از توابع مریوان را از جمله مناطق نظامی در زمان جنگ با عراق معرفی کرده و وجود مهمات بسیار از جمله مین‌های جنگی در این منطقه را دلیل دشواری مهار آتش در آن ذکر کرده است.

به گفته مقام‌های محلی و کشوری این آتش‌سوزی که از روز پنجشنبه ۱۲ مرداد از بخشی از منطقه «آسن‌آباد» در عراق آغاز شده به رغم حضور نیروهای استانی و مردمی و حضور دو بالگرد همچنان ادامه دارد و به گزارش خبرگزاری تسنیم عملیات خاموش‌کردن آن احتمالا چهار روز طول می‌کشد.

فرماندار مریوان، اسماعیل احمدی، اعلام کرده که این آتش‌سوزی پس از ورود به کشور هفت نقطه از جنگل‌های مریوان را دچار حریق کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی کردستان، بهزاد شریفی، هم در گفتگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده که جنگل‌های دستکم دو منطقه «د‌ره‌وران» و «شئاسنه‌وه» به رغم تلاش نیروهای منابع طبیعی و اعزام دو بالگرد همچنان در آتش می‌سوزند.

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع، محمدمهدی نوری آل آقا، وسعت مناطق آتش‌گرفته را حدود دویست هکتار اعلام کرده است.

پایگاه «داده‌های باز ایران» به تازگی در گزارشی از تخریب بیش از ۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران در فاصله سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ خبر داده و کردستان را به عنوان یکی از استان‌ها با بیشترین میزان تخریب جنگل‌ها در کشور معرفی کرده بود.

بنا بر این گزارش، مهمترین عامل تخریب جنگل‌های ایران وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده ذکر شده است.

XS
SM
MD
LG