لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۷

صدورحکم حبس و شلاق برای «هپی‌های» ایران


happy iranian versian
happy iranian versian

به گزارش وبسایت کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران حکم سازندگان موزیک ويدئوی موسوم به «هپی» به صورت غيررسمی توسط دادگاه اعلام شده است و به موجب آن همگی آنها به ۹۱ ضربه شلاق و نیز از شش ماه تا یک سال حبس محکوم شده‌اند.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، در گزارش روز چهارشنبه خود به نقل از يک منبع آگاه نوشت تمام احکام صادر شده «تعليقی» است و به گزارش خبرگزاری هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را پوشش می‌دهد، مدت اين تعليق سه سال خواهد بود؛ یعنی در این مدت این احکام به اجرا در نخواهند آمد، مگر محکومان مرتکب جرم ديگری شوند، که در آن صورت علاوه بر مجازات برای جرم جديد، بايد مجازات‌های قبلی را نيز تحمل کنند.

در این گزارش از ساسان سلیمانی، ریحانه طراوتی، ندا موتمنی، افشین سهرابی، بردیا مرادی، رهام شامخی و«سپیده» به عنوان عوامل سازندۀ ویدئو کلیپ «هپی» نام برده شده که در روز ۱۸ شهریور ماه در دادگاهی به ریاست قاضی حیدری متهم به «مشارکت در ساخت کلیپ مبتذل» و «روابط نامشروع بین اعضای این گروه» شدند.

در جلسه دادگاه تمامی عوامل هپی به همراه پنج وکیل خود حضور داشتند. به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، وکلای اين جوانان به اتهام مطرح شده مبنی بر «داشتن روابط نامشروع» اعتراض کرده‌اند.

این محکومان، دختران و پسران جوان ایرانی هستند که یک ويدئوی خانگی بر روی آهنگ معروف «هپی» - به معنی شاد یا خوشحال - به خوانندگی فرل ويليامز خواننده آمريکايی، ساختند و در آن به رقص و ابراز شادمانی پرداختند. آنها بلافاصله پس از انتشار اين ويدئو در شبکه‌های اجتماعی توسط نيروی انتظامی دستگير شدند.

صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران پس از بازداشت این جوانان توسط نیروی انتظامی، گزارشی از آنها پخش کرد که در آن همۀ جوانان دستگیر شده پشت به دوربین و با سرهای رو به پائین نشان داده شدند و اعتراف کردند که «فریب» خورده‌اند.

یکی از شرکت کنندگان در نسخه ایرانی هپی، به سایت خبری ایران وایر گفته بود «ما می خواستیم به جهان بگوئیم که پایتخت ایران پر است از جوانان شاد و سرخوش که می خواهند تصویر افراط گرایانه ای را که رسانه ها منتقل می کنند تغییر دهند.»

حسن روحانی رییس جمهوری ایران پس از انتشار خبر دستگیری این حوانان در اواخر اردیبهشت ماه، در پیامی توئیتری با بیان این که «شادی حق مردم است»، نوشت «در برخورد با رفتاری که از شادمانی سر می‌زند، نباید سخت گیری کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با بیان این که آزادی بیان باید برای همه ایرانیان تضمین شود، خواستار آزادی این جوانان شده بود.

ساسان سلیمانی، ۳۳ ساله، دارای مدرک کارشناسی در رشته کارگردانی و نیز کارشناسی ارشد در رشته انیمیشن است. او پیش از این نیز یک بار به دلیل ساخت ویدئو کلیپ آهنگ معروف «سوسن خانم» از گروه بروبکس، بازداشت شد و مدتی را در زندان بسر برد.

XS
SM
MD
LG