لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۰

آمریکا خواستار آزادی سازندگان کلیپ ایرانی «هپی» شد


حسن روحانی یک روز پس از انتشار خبر دستگیری جوانان رقصنده در نسخه ایرانی ویدیوی «هپی» در توییتر خود شادی را حق مردم دانست

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه خواستار آزادی جوانانی شد که با انتشار نسخه ایرانی ویدئوکلیپ «هپی» (شاد)، در شبکه یوتیوب، بازداشت شده اند.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری گفت:« گزارش هایی درمورد آزادی این جوانان دریافت کرده ایم که تایید نشده اند. با این حال ما معتقدیم که آزادی بیان باید برای همه ایرانیان تضمین شود. در صورتی که این جوانان هنوز در بازداشت باشند ما خواستار آزادی آنان هستیم».

رییس جمهوری ایران نیز در واکنش به انتشار خبر دستگیری رقصنده های نسخه ایرانی موزیک ویدئوی «هپی» (Happy)، در پیامی در حساب توییتر خود با بیان این که «شادی حق مردم است» نوشت «در برخورد با رفتاری که از شادمانی سر می زند، نباید سخت گیری کنیم.»

پیام توئیتری حسن روحانی یک روز پس از آن منتشر می شود که تلویزیون دولتی ایران در گزارشی از بازداشت کسانی که در نسخه ایرانی موزیک ویدیوی «هپی» می رقصیدند، خبر داده بود.

حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران روز سه شنبه در گفت وگویی تلویزیونی گفت تمامی افرادی که در این ویدئو حضور داشتند «در عرض ۲ ساعت شناسایی و در ۶ ساعت» دستگیر شدند.

برخی گزارش های تایید نشده از ایران حاکی است که این افراد روز چهارشنبه با قید وثیقه آزاد شده اند. نیروی انتظامی ایران هنوز به طور رسمی دلیل دستگیری آنان را اعلام نکرده است.

در این ویدیو که چند هفته پیش در شبکه یوتیوب قرار گرفته است، تعدادی دختر و پسر جوان ایرانی با این آهنگ معروف فارل ویلیامز آمریکایی، می رقصند.

در گزارش تلویزیون دولتی ایران ادعا شد که این جوانان «توسط گروهی اغفال شده اند.»

آهنگ «هپی» یا شاد، از ترانه های پرفروش چند ماه گذشته است و سازنده آن از همه خواسته بود با آن ویدیوی خودشان را بسازند و در پی این درخواست، صدها ویدیوی بازسازی شده از این آهنگ در سراسر جهان ساخته و منتشر شد.

فارل ویلیامز نیز روز چهارشنبه در واکنش به خبر دستگیری این جوانان ایرانی، در صفحه فیس بوک خود نوشت «باعث ناراحتی بسیار است که این جوانان به خاطر انتشار پیام شادی دستگیر شده اند.»

این نخستین بار نیست که نیروی انتظامی ایران اقدام به دستگیری عده ای از جوانان که در برابر انظار عمومی اقدام به شادمانی می کنند می کنند.

تیر ماه سال گذشته حدود ۴۰ دختر و پسر جوان که در پی یک فراخوان فیسبوکی برای آب بازی در پارک عظیمیه گرد آمده بودند، توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.

پیشتر یکی از شرکت کنندگان در نسخه ایرانی هپی، به سایت خبری ایران وایر گفته بود «ما می خواستیم به جهان بگوییم که پایتخت ایران پر است از جوانان شاد و سرخوش که می خواهند تصویر افراط گرایانه ای را که رسانه ها منتقل می کنند تغییر دهند.»
XS
SM
MD
LG