لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

عبداللهیان: ایران نیروی نظامی در یمن ندارد


امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران
امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران

امیر عبداللهیان، معاون وزیر امورخارجه ایران خبر دستگیری دو نیروی نظامی ایران در یمن را نادرست توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای عبداللهیان، روز یکشنبه گفت: «ایران هیچ گونه نیروی نظامی در یمن ندارد.»

او گفت: «عربستان با تجاوز به یمن امنیت منطقه را به بازی گرفته است.» آقای عبداللهیان همچنین حمایت امارات عربی متحده از عملیات عربستان در یمن را «مایه تعجب» خواند.

پیشتر، خبرگزاری رویترز سخنان نیروهای مخالف حوثی ها در یمن را منتشر کرده بود که گفته بودند دو نیروی نظامی ایران در دو منطقه در شهر عدن دستگیر شده اند. به گفته آنها، این دو به شبه نظامیان حوثی مشاوره می دادند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع گفته بود که بازجویی های اولیه نشان می دهد این دو متعلق به نیروی سپاه قدس هستند.

این منبع به رویترز گفته بود که دو نیروی ایرانی در محلی امن هستند و به نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان تحویل داده می شوند.

همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و عربستان بر سر درگیری‌های یمن، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران به عربستان هشدار داد که در جنگ یمن شکست خواهد خورد.

سرتیپ احمدپوردستان روز یکشنبه ۲۳ فروردین در یک نشست خبری با اشاره به حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان به شورشیان حوثی یمن، گفت که به عنوان یک نظامی به عربستان توصیه می‌کند که دست از حملات خود بردارد زیرا قطعا شکست خواهد خورد. فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران اضافه کرد: «هنوز گلوله‌ای به سمت ارتش عربستان شلیک نشده ولی ما آثار شکست را در ارتش اجاره‌ای عربستان می‌بینیم، وای به حال روزی که چند ترقه در ریاض شلیک شود.»

روابط ایران و عربستان که طی سال های اخیر به سردی گراییده بود، طی هفته‌های اخیر پرتنش شده است. عربستان ایران را متهم کرد که با حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن، در پی بر هم زدن امنیت شبه جزیره عربستان و نفوذ بیشتر در این منطقه است. ایران نیز حمله ائتلاف نظامی به یمن به رهبری عربستان را جنایت جنگی خوانده است. آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، حملات عربستان به یمن را به حمله اسرائیل به غزه تشبیه کرد.

تحلیلگران یمن را عرصه جنگ نیابتی ایران و عربستان با یکدیگر می‌دانند.

از سوی دیگر، انتشار خبر آزار جنسی دو پسر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده که به حج عمره رفته بودند، موجی از انتقادات شدید از عربستان سعودی را از سوی مقامات رسمی و شهروندان برانگیخت. وزارت امور خارجه ایران تایید کرد که دو نوجوان ایرانی که عازم حج عمره بودند در فرودگاه جده هنگام بازرسی بدنی مورد تعرض ماموران قرار گرفته‌اند.

اگر چه وزارت امور خارجه ایران به نقل از مقامات عربستان اعلام کرد که این دو مامور به زندان افتاده‌اند، صدها نفر روز شنبه مقابل سفارت عربستان به اعتراض، تجمع کردند.

در همین رابطه حسن روحانی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌ای دستور داد که تامین امنیت زائران و مجازات عاملان این تعرض را پیگیری کند.

XS
SM
MD
LG