لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

نماینده مجلس: اعتصاب کارکنان سنگ آهن بافق ادامه دارد


عکس آرشیوی از اعتصاب کارکنان شرکت سنگ آهن بافق - ۱۴ خرداد ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از اعتصاب کارکنان شرکت سنگ آهن بافق - ۱۴ خرداد ۱۳۹۳

نماینده مردم یزد و بافق در مجلس ایران با بیان این که ۲۳ روز است که بیش از ۵ هزار نفر از کارکنان شرکت سنگ آهن بافق در اعتصاب بسر می برند، از دولت خواست به درخواست های کارگران و مهندسان آن شرکت رسیدگی کند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از محمدصالح جوکار نوشت شرکت بهره‌ برداری از معادن سنگ آهن در بافق در حدود ۵۰ سال گذشته خوراک کارخانه‌های فولاد را تامین کرده، اما ذخایر سنگ آهن منطقه طی ۱۰ سال آینده به پایان می ‌رسد و این موضوع قطعا روی اقتصاد کشور تاثیر منفی دارد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت با توجه به عدم وجود زیرساخت‌ ها و نبود صنایع جوان معدنی، محرومیت منطقه و مجاورت با مناطق کویری، وضعیت بدی برای منطقه ایجاد خواهد شد و در ادامه افزود «مردم نگران هستند که این شهر در حاشیه بیابان چه خواهد شد.»

اعتصاب کنندگان می خواهند ۲۸ درصد باقيمانده از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ايران در آن منطقه، به تعاونی کارکنان شرکت واگذار شود وبنابر گزارش ها، از حمايت برخی از نهادها و مقام های محلی، از جمله امام‌ جمعه بافق، شورای شهر و نیز استانداری يزد نیز برخوردارند.

پيش از اين، حدود ۷۲ درصد سهام اين شرکت در راستای اجرای قانون خصوصی سازی، به صندوق بازنشستگی فولاد کشور و بخشی به فولاد خوزستان واگذار شده بود.

به گزارش ايسنا رئيس سازمان خصوصی‌ سازی ایران، اعتراض کارگران این شرکت را «جوسازی» خوانده و گفته است:«کار واگذاری سهام شرکت سنگ‌ آهن مرکزی تمام ‌شده است.»

سخنان عبداله پوری حسينی در حالی مطرح می شود که اسحاق جهانگيری، معاون اول رئيس ‌جمهوری، دستور واگذاری سهام شرکت سنگ‌ آهن مرکزی با هماهنگی با نظرات مقام‌های‌ محلی استان را داده بود، در حالی که به گفته آقای جوکار، «این تعهدات تنها مکتوب باقی مانده» و هیچ سهمی برای محرومت زدایی از استان در نظر گرفته نشده است.
XS
SM
MD
LG