لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

پاسداشت یلدا در وزارت خارجه آمریکا با دانه کردن انار؛ ایران بر این «دوره تاریکی» غلبه خواهد کرد


آبرام پیلی، قائم مقام نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران
آبرام پیلی، قائم مقام نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران

آبرام پیلی، قائم مقام نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز پنج شنبه ۳۰ آذر با انتشار پیامی ویدئویی به مناسبت شب یلدا، این جشن را به مردم ایران تبریک گفت.

او با اشاره به اهمیت «یلدا» برای بسیاری از مردم ایران و جهان این شب را «زمانی برای شادی و جشن» خواند.

او با ابراز تاسف از «نقض فاحش حقوق بشر» در ایران و ادامه اعدام و آزار و زندان مخالفان و روزنامه‌نگاران در ایران گفت: «می‌خواهیم بدانید که ایالات متحده از شما و آرزوهای شما در رقم زدن آینده‌ای آزاد و دموکراتیک برای ایران حمایت خواهد کرد.»

او ادامه داد: «ما اطمینان داریم که ایران بر این دوره تاریکی غلبه خواهد کرد و روزهای روشن‌تری در پیش است.»

در یک پیام ویدیویی دیگر نیز متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنار شمار دیگری از اعضای این وزارتخانه با نشان دادن نحوه درست بریدن اناردر شب یلدا این آیین را گرامی داشت.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز که او را در این ویدئو همراهی می‌کرد، به «اهمیت دیرینه این مناسبت» اشاره کرد.

او با اشاره به سنت یلدا و انار به عنوان نماد «نور و نیکی» در این آیین، ادامه داد: «قرن‌ها است که خانواده‌ها در ایران و ورای آن دور هم جمع می‌شوند تا ازشرتاریکی در امان باشند و آغاز زمستان را جشن بگیرند.»

در پایان او در کنار شماری دیگر از مقامات وزارت امور خارجه در این پیام ویدیویی با تبریک شب یلدا به زبان فارسی گفت که در انتظار برای «روزهای روشن‌تر» در این «طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال» با مردم ایران همراه می‌شوند.

XS
SM
MD
LG