لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

ایران بزرگ‌ترین اقتصاد خارج از WTO، می‌گوید آماده پیوستن به این سازمان است


ایران عنوان کرده که پیوستنش به سازمان تجارت جهانی یک "رویکرد برد–برد برای همه" خواهد بود.
ایران عنوان کرده که پیوستنش به سازمان تجارت جهانی یک "رویکرد برد–برد برای همه" خواهد بود.

ایران به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی (WTO) در دهمین اجلاس کشورهای عضو این سازمان از آمادگی کامل برای الحاق به این نهاد بین المللی خبر داده است.

دهمین اجلاس کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی از ۱۵ تا ۱۸ دسامبر (۲۴ تا ۲۷ آذر ماه) در شهر نایروبی، پایتخت کنیا برگزارشد و افغانستان و لیبریا به عنوان اعضای جدید این سازمان معرفی شدند.

ایران عضو ناظر این سازمان فراگیر جهانی است و با خاتمه پرونده هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین‌المللی انتظار می‌رود که موانع پیش‌روی پیوستن کامل ایران به سازمان تجارت جهانی نیز برطرف شود.

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران روز پنجشنبه ۲۶ آذر ماه در اجلاس وزیران WTO عمر درخواست الحاق ایران را به اندازه تاریخچه این سازمان دانست و تاکید کرد که پیوستن ایران یک "رویکرد برد–برد برای همه" خواهد بود.

او با بیان این که حامل "پیام مهمی" است، توضیح داد گزارش رژیم تجارت خارجی ایران که در سال ۲۰۰۹ میلادی ارائه شده به کلی مورد بازبینی و به روز رسانی قرار گرفته و منطبق با قوانین و قواعد لازم الاجرای چند سال پیش است.

به گفته آقای نعمت‌زاده، ایران آماده است تا این گزارش را در جلسه کارگروه الحاق ایران در اختیار دبیرخانه سازمان تجارت جهانی قرار بدهد.

روند الحاق به سازمان تجارت جهانی بسیار طولانی و سخت‌گیرانه است، اما باعث افزایش شفافیت اقتصادی و بالارفتن سرمایه‌گذاری‌های خارجی خواهد شد.

سازمان شفافیت بین المللی ایران را یکی از فاسدترین کشورهای جهان می داند. نوبت بعدی اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی دو سال دیگر است.

XS
SM
MD
LG