لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

بن بست مذاکرات اتمی ایران و قدرت ها باقی مانده است


دومین و آخرین روز مذاکرات اتمی میان پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، و ایران،در آلماتی قزاقستان، با هدف رسیدن به مصالحه ای در باره برنامه اتمی جنجالی تهران، در جریان است.

خبرگزاری رویترز می گوید بعید بنظرمی رسد مذاکرات امروز، شنبه، با توجه به واکنش روز جمعه ایران به پیشنهادهای حاوی ایجاد تسهیلاتی محدود در تحریم های علیه تهران، به نتیجه ای بیش از موافقت با ادامه گفتگو ها منجر شود.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، می گوید "برخی رسانه های خارجی از توافق ایران برای تعلیق موقت غنی سازی در سایت فردو خبر داده بودند که منابع آگاه و نزدیک به هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران این موضوع را تکذیب کردند".

هیات های نمایندگی در مذاکرات پیشنهادهائی را در دستور کار دارند که به ایران اجازه می دهد معاملات بعضی اقلام فعلا تحت تحریم های بین المللی را انجام بدهد، اگر با بستن یک مرکز اتمی و دست برداشتن از اورانیوم غنی شده انباری خود موافقت کند.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز جمعه گفت ایران در نخستین روز مذاکرات به پیشنهادهائی که توسط گروه موسوم به ۱+۵ در جریان مذاکرات قبلی در ماه فوریه ارائه شده بود پاسخی "روشن و سازنده" نداده است.

در همین حال سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز جمعه از ایران خواستار "اعتماد سازی گام به گام" و "مطمئن ساختن جامعه بین المللی ازعلاقمند نبودن و دنبال نکردن برنامه ای برای تسلیحات اتمی" شد.

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد تهران روز پنجشنبه در آستانه گشایش مذاکرات از قدرت های جهان خواستار به رسمیت شناختن حق ایران برای غنی سازی اورانیوم شده بود.

آمریکا و متحدانش تهران را به ذخیره کردن اورانیوم غنی شده در چارچوب برنامه ای پنهانی برای ساختن بمب اتمی متهم کرده اند. تهران تاکید می کند که برنامه اتمی اش مسالمت آمیز است.

یک مقام آمریکائی روز چهارشنبه گفت قدرت ها خواستار پاسخی «سازنده و اساسی» از سوی ایران به پیشنهادهایشان هستند.

این مقام تاکید کرد که پرزیدنت اوباما دیپلماسی را ترجیح می دهد، اما «تمامی گزینه ها» را برای مقابله با هرگونه وضعیتی باز گذاشته است.
XS
SM
MD
LG